Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) został powołany do życia w 1959 roku a jego siedzibę ulokowano w Strasburgu. Działa jako organ sądownictwa międzynarodowego rozpatrujący sprawy związane z łamaniem praw zagwarantowanych w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a także w protokołach uzupełniających ten dokument. ETPC nie jest jednym z organów Rady Europy, lecz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zastąpił Europejską Komisję Praw Człowieka oraz i Trybunał Praw Człowieka.
Trybunał tworzą sędziowie wytypowani z państwa wchodzących w skład Rady Europy – po jednym reprezentancie z każdego kraju (obecnie 47 członków). Obecnie z Polski zasiada na tym stanowisku Krzysztof Wojtyczek. Osoby mianowane na sędziów Trybunału muszą cieszyć się nieposzlakowaną opinią, a ponadto „powinni być ludźmi o najwyższym poziomie moralnym i muszą albo posiadać kwalifikacje do sprawowania wysokiego urzędu sędziowskiego, albo być prawnikami o uznanej kompetencji” – dzięki temu istnieje gwarancja uczciwego, sprawiedliwego, bezstronnego i kompetentnego rozstrzygania spraw. Kadencja sędziego ETPC trwa 9 lat, można sprawować ten urząd do momentu ukończenia 70 lat.
Europejski Trybunał Praw Człowieka posiada odpowiednią strukturę organizacyjną. W ramach organizacji działają: Zgromadzenie Plenarne Trybunału, Wielka Izba Trybunału, Panel Wielkiej Izby, Komitet Trybunału, Izba Trybunału, sędzia zasiadający jednoosobowo. Każdy z wymienionych organów składowych posiada odpowiednie kompetencje i zajmuje się określonymi czynnościami dotyczącymi rozpatrywania spraw.