Europejski system ochrony praw człowieka - WOS

Europejski system ochrony praw człowieka zasadniczo tworzą działania trzech organizacji: Rady Europy, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz Unii Europejskiej.

Początków tegoż systemu należy szukać w II połowie XX wieku, wówczas zaczęto przywiązywać większą wagę do poszanowania praw człowieka, wprowadzano szereg regulacji i różnego typu działań w tym zakresie. Trybunał Sprawiedliwości już w latach 60. podkreślał, iż występuje konieczność ochrony poszczególnych praw człowieka. W miarę upływu czasu zaczęto powoływać do istnienia konkretne organy, organizacje i instytucje działające w ramach systemu europejskiego, które miały zająć się wspomnianymi kwestiami.

I tak w 1995 roku zaczął funkcjonować urząd Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, który jest odpowiedzialny za udzielanie pomocy w razie łamania praw jednostki przez instytucje unijne. Pięć lat później sporządzono Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej, nieco przetworzona stała się częścią prawa unijnego (włączenia dokonano w 2007 roku w Lizbonie). Warto wspomnieć również o możliwości (jaką gwarantuje obecny Traktat o Unii Europejskiej) przyłączenia się UE do Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, która została ustanowiona w 1950 roku.

Europejski system ochrony praw człowieka stale się kształtuje i rozwija, następują pewne modyfikacje.

Polecamy również:

  • Europejska Komisja Praw Człowieka

    Europejska Komisja Praw Człowieka została założona z inicjatywy Rady Europy, by czuwać nad ochroną praw człowieka zawartych w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Przestała funkcjonować w 1998 roku, jej zadania od tego czasu przejął Europejski Trybunał Praw Człowieka. Więcej »

  • Europejski Trybunał Praw Człowieka - cele, orzecznictwo, działalność - WOS

    Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) został powołany do życia w 1959 roku a jego siedzibę ulokowano w Strasburgu. Działa jako organ sądownictwa międzynarodowego rozpatrujący sprawy związane z łamaniem praw zagwarantowanych w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a... Więcej »

  • Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich - kompetencje, funkcje

    Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich działa od 1995 roku. Rzecznik stoi na straży przestrzegania praw i wolności obywateli Europy, kontroluję czy nie dochodzi do łamania praw zagwarantowanych w Karcie Praw Podstawowych. Więcej »

  • Ochrona praw człowieka w OBWE

    Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku, jest kontynuatorem działalności KBWE – Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Więcej »

  • Ochrona praw człowieka w Unii Europejskiej

    Unia Europejska jest jednym z najważniejszych elementów tworzących europejski system ochrony praw człowieka. Wśród organów zajmujących się tą kwestią w ramach UE należy wymienić: Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, Parlament Europejski oraz Trybunał Sprawiedliwości. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17