Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ochrona praw człowieka w OBWE

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku, jest kontynuatorem działalności KBWE – Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Jej głównym zadaniem jest strzeżenie bezpieczeństwa i przeciwdziałanie powstawaniu konfliktów w Europie. Mimo tak sformułowanych celów organizacji nie jest to organizacja zrzeszająca wyłącznie państwa europejskie – oprócz w ramach OBWE znajdują się również: USA, Kanada, Turkmenistan, Uzbekistan, Gruzja, Kazachstan, Armenia, Mongolia, Azerbejdżan, Kirgistan, Tadżykistan.

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo europejskie OBWE, musi również zająć się kwestią praw człowieka, które są bezpośrednio z tym powiązane. Dlatego też w ramach tzw. „ludzkiego wymiaru” (czy też wcześniej tzw. trzeciego koszyka) zawarte są zapisy dotyczące pełnych praw i podstawowych wolności człowieka oraz zasad praworządności, które państwa członkowskie zobowiązują się przestrzegać.

Organizacja kładzie główny nacisk na ochronę praw człowieka dotyczących w pierwszej kolejności spraw zapewniających pokojowe współistnienie, a także tych, które mają wpływ na zakończenie trwających konfliktów.

Wytyczne OBWE wyraźnie ponadto wskazują na

Zobacz również

 • Europejska Komisja Praw Człowieka

  Europejska Komisja Praw Człowieka została założona z inicjatywy Rady Europy, by czuwać nad ochroną praw człowieka zawartych w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Przestała funkcjonować w 1998 roku, jej zadania od tego czasu przejął Europejski Trybunał Praw Człowieka.

  Więcej
 • Europejski Trybunał Praw Człowieka - cele, orzecznictwo, działalność - WOS

  Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) został powołany do życia w 1959 roku a jego siedzibę ulokowano w Strasburgu. Działa jako organ sądownictwa międzynarodowego rozpatrujący sprawy związane z łamaniem praw zagwarantowanych w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a także w protokołach u...

  Więcej
 • Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich - kompetencje, funkcje

  Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich działa od 1995 roku. Rzecznik stoi na straży przestrzegania praw i wolności obywateli Europy, kontroluję czy nie dochodzi do łamania praw zagwarantowanych w Karcie Praw Podstawowych.

  Więcej
 • Ochrona praw człowieka w Unii Europejskiej

  Unia Europejska jest jednym z najważniejszych elementów tworzących europejski system ochrony praw człowieka. Wśród organów zajmujących się tą kwestią w ramach UE należy wymienić: Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, Parlament Europejski oraz Trybunał Sprawiedliwości.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11