Ruchy nacjonalistyczne w III RP

W III RP istnieje wiele organizacji odwołujących się do dorobku nacjonalistów międzywojennych.

Są to:

1. ONR

2. Młodzież Wszechpolska

3. Stowarzyszenie „Niklot”

4. Ruch Narodowy

ONR

Obóz Narodowo-Radykalny to organizacja nawiązująca nazwą do organizacji faszystowskiej z okresu międzywojennego. ONR-owcy z tamtego okresu brali udział m.in. w serii napadów na Żydów w Warszawie i Krakowie w dniach 22-30 marca 1940 roku. Dzisiejszy ONR działa oficjalnie od 1993 roku i po swoim przedwojennym przodku odziedziczył logotyp, którym jest znak „falangi”. Działalność ONR-u dotyczy organizacji publicznych wystąpień i demonstracji, wydawania pism i broszur, organizacji szkoleń i współpracy z innymi organizacjami nacjonalistycznymi.

Młodzież Wszechpolska

Nacjonalistyczna organizacja młodzieżowa działająca od 1989 roku. Została utworzona z inicjatywy Romana Giertycha. Kontynuuje idee głoszone niegdyś przez Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska. Jej ideowym przywódcą jest Roman Dmowski. Celem dzisiejszej organizacji jest wychowanie młodzieży licealnej i akademickiej w duchu wartości narodowych i katolickich. W deklaracji ideowej tej organizacji napisano, że odwołuje się do "kanonu zasad Jedynej, Prawdziwej, Świętej Wiary Katolickiej” i dalej „wypowiada wojnę doktrynom głoszącym samowolę, liberalizm, tolerancjonizm i relatywizm”. Młodzież Wszechpolska sprzeciwiała się członkostwu Polski w Unii Europejskiej i była zapleczem politycznym Ligi Polskich Rodzin w wyborach do sejmu w 2005 roku. W 2017 roku Młodzież Wszechpolska wystawiła „polityczne akty zgonu” 11 prezydentom największym miast Polskich, wybranych z list PO lub niezależnych komitetów wyborczych. Prokuratura nie dopatrzyła się w tym działaniu znamion przestępstwa. Czołowymi działaczami są Robert Winnicki, Adam Andruszkiewicz (obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji w rządzie PiS).

Stowarzyszenie „Niklot”

Stowarzyszenie założone we wrześniu 1998 roku w Warszawie. Głosi idee nacjonalistyczne. Pojmuje nacjonalizm jako najwyższą formę organizacyjną społeczeństwa. Posługuje się symbolem „Toporła” (symbol przedstawiający obosieczny topór z głową orła). Stowarzyszenie organizuje spotkania, rozmowy i sympozja, na których głosi swoje idee. Bierze udział w uroczystościach z okazji świąt narodowych. Popularyzuje wiedzę na temat kultury Słowian i z okazji Święta Niepodległości organizuje koncert ”Ku Niepodległej”. Przez wiele środowisk jest oskarżane o tendencje neofaszystowskie (np. lider zespołu Code 291 w przeszłości miał na piersi wytatuowaną swastykę).

Ruch Narodowy

Porozumienia organizacji narodowych powstałe 11 listopada 2012 roku, w lutym 2018 roku zarejestrowane jako partia polityczna. W 2015 roku Ruch Narodowy zawarł porozumienie z Kukiz'15 i wystartował z jego list w wyborach do sejmu. Mandaty poselskie z list Kukiz'15 uzyskali Adam Andruszkiewicz, Sylwester Chruszcz, Robert Winnicki, Bartosz Jóźwiak, Tomasz Rzymkowski. Na Kongresie z czerwca 2018 roku podpisana została „Deklaracja Niepodległości 2018” która miała zapowiedzieć wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. Ruch Narodowy odwołuje się do idei endeckich Romana Dmowskiego konserwatyzmu narodowego, tradycjonalizmu, katolicyzmu.

Polecamy również:

  • Nowa Lewica - doktryna, ideologia, przedstawiciele

    Nowa Lewica powstała w latach 60. XX wieku na fali sprzeciwu wobec istniejącego systemu polityczno-społecznego w państwach zachodnich, ma zatem charakter politycznego protestu. Początkowo ruch rozwijał się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zapoczątkowano go w związku z walką z segregacją rasową na Południu, potem... Więcej »

  • Pacyfizm - co to jest, ideologia, założenia - WOS

    Ideologia pacyfistyczna stanowi podstawę ruchu pacyfistycznego, powstała jeszcze na początku XIX wieku. Najważniejszym postulatem pacyfistów jest dążenie do osiągnięcia powszechnego pokoju oraz potępienie każdego rodzaju wojny, bez względu na jej przyczynę i charakter (krytyce podlegają... Więcej »

  • Anarchizm - definicja, geneza, założenia

    Anarchizm bywa również nazywany wolnościowym socjalizmem. Anarchizm jako ideologia narodził się w XIX wieku, choć pewne jego elementy zaobserwować można już w starożytności i w średniowieczu. Po raz pierwszy terminu użył francuski myśliciel socjalistyczny Pierre-Joseph Proudhon (jeden z... Więcej »

  • Populizm - definicja, cechy, rodzaje - WOS

    Pojęcie „populizm” wywodzi się od łacińskiego populus – lud. W związku z czym już sama nazwa wskazuje, iż jest to ruch skierowany na lud – mamy do czynienia z idealizacją ludu. Populizm swoimi korzeniami sięga I połowy XIX wieku, narodził się na fali wielkiej Rewolucji... Więcej »

  • Agraryzm - doktryna, cechy, wizja człowieka - WOS

    Agraryzm jest to doktryna polityczno-społeczna, która za największe dobro dla gospodarki uznaje rolnictwo. Za głównego teoretyka agraryzmu uznawany jest Gustaw Ruhland, jednak sam termin wprowadził Albert Schäffle. Narodził się on w Niemczech na przełomie XIX i XX wieku, ale... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02