Socjolekt - definicja, funkcje, przykłady

Socjolekt jest odmianą danego języka właściwą dla określonej grupy społecznej – można wyróżnić odmianę środowiskową np. więźniów i młodzieży lub zawodową, np. lekarzy, prawników. Socjolekt może być trudny w zrozumieniu dla osób spoza danej grupy.

Można wyróżnić trzy funkcje/kategorie socjolektu:

- ekspresywność – obserwowany w gwarach środowiskowych m.in. w socjolekcie młodzieżowym, gdzie informuje o stosunku do świata, nastawieniu itp. Ekspresywny socjolekt młodzieżowy pozawala także na pogłębienie integracji wewnątrz grupy, a także na odróżnieniu grupy na tle innych.

- tajność – umożliwia kodowanie znaczeń w taki sposób, by były one nieznane dla osób trzecich, najczęściej jest ona charakterystyczna dla takiej grupy jak więźniowie i przestępcy, chcący ukryć przed otoczeniem prawdziwe znaczenie ich wypowiedzi.

- zawodowość – umożliwia na szybszy i bardziej precyzyjny kontakt między osobami z określonej grupy zawodowej. Cechą tej odmiany socjolektu jest niska ekspresyjność (jest to związane z funkcją, mającą zapewniać precyzyjną komunikację), a także przyczyny powstawania – często rodzi się on m.in. tam, gdzie stosowane pojęcia i wykonywane czynności nie mają precyzyjnych odpowiedników w języku polskim (stąd np. język korporacyjny).

Warto podkreślić, iż socjolekt powinien być stosowany wyłącznie w środowisku osób których dotyczy, ponieważ w innym wypadku trzeba się liczyć z brakiem zrozumienia przekazu wśród odbiorców. Stosowanie socjolektu w szerszym gronie odbiorców świadczy o wąskiej kompetencji językowej nadawcy wypowiedzi.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02