Czy subkultury młodzieżowe są zagrożeniem dla jednostki i społeczeństwa?

Tworzące się i istniejące w danych warunkach społeczno-polityczno-ekonomicznych subkultury stanowią pewną odpowiedź młodzieży na jej niezaspokojone potrzeby, rozczarowanie światem, w jakim żyją i funkcjonują jej rodzice. Subkultury pozwalają na spróbowanie innego rodzaju świata, odnalezienie osób podobnie patrzących na życie, odnalezienie poczucia zrozumienia i akceptacji, którego dość często (choćby ze względu na konieczność pracy) brakuje w domach. W związku z tym bywają one zjawiskiem pozytywnym, który może stanowić możliwość społecznego rozwoju danej jednostki w grupie.

Z drugiej jednak strony subkultury i ideologie, jakie proponują, mogą być bardzo różne – także takie, które z założenia stanowią zagrożenie dla jednostki i całego społeczeństwa. Do subkultur tego typu należą m.in. szalikowcy, skinheadzi, oczywiście sataniści, a w skrajnych przypadkach także subkultura emo (z jej zafascynowaniem śmiercią, samobójstwem itp.). Subkultury takie są niebezpieczne zarówno dla zaangażowanych w nie osób, jak i dla szerszej grupy – w przypadku szalikowców i skinheadów niebezpieczeństwo to może bardzo realnie oddziaływać na inne osoby różniące się wyłącznie sympatiami sportowymi lub też kolorem skóry.

Rolą rodziców jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, stąd też ważne jest ich zainteresowanie, jeśli młody człowiek zacznie interesować się daną subkulturą lub w niej uczestniczyć (wyraźnym znakiem uczestnictwa może być m.in. strój). Rodzice powinni stanowić także wsparcie dla dziecka, a także szybko reagować w sytuacji zaobserwowanych możliwości zagrożeń.

Warto jednak podkreślić, że zagrożeniem jest nie tyle samo uczestnictwo w subkulturze (chyba, że subkultura ta to wymienieni już pseudokibice, skini, sataniści), ile środowisko, a właściwie poszczególne osoby, które mogą zachęcać np. do działań przestępczych, spożywania alkoholu, narkotyków itp. Istotne jest także zaznaczenie, że w pewnym wieku wielu młodych ludzi potrzebuje współuczestnictwa w subkulturze, potem jednak często z tego wyrasta.

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 5 =
siem
2023-05-12 14:26:05
czemu nie jest wymieniona subkultura metalowców ?
Nemo
2015-12-31 17:47:51
Nie, nie, nie! Emo nie jest niebezpieczne, bo jest tam wolność poglądów i nikt nikogo nie namawia do samobójstwa, a wręcz często się odciąga przyjaciół od takich myśli i zachowań. Rodzice, moja rada do Was jest taka, żebyście zwracali uwagę nie na to, jakie poglądy ma Wasze dziecko, nie na to, w jakiej subkulturze jest, a czy na przykład nic się z nim nie dzieje? - Kiedy ostatni raz widziałeś jego/ją przy stole, jedzącego zdrowy posiłek? Czy wraca co drugi dzień upity/a? Czy ma szramy na rękach? A może podbite oko? Może nawet nie wychodzi z domu? - To są problemy. Nie przynależność do subkultur, w których nawiązuje się przyjaźnie, które uczą życia w grupie społecznej i często ratują życie. Wiem, że jest to napisane w dość czarno - biały sposób, ale subkultury nie muszą być niczym złym, a bez nich też wpada się w problemy. :)
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33