Szalikowcy (kibole) - subkultura, charakterystyka, historia

Szalikowcy (kibole, także pseudokibice) to specyficzna subkultura powiązana ze sportem – nazwa grupy pochodzi od szalika, który najczęściej ma napis z nazwą ulubionej drużyny kibola. Celem szalikowca nie jest jednak dopingowanie drużyny podczas ważnego dla niej meczu – priorytetem jest tutaj zwyzywanie, obrażenie, czy nawet pobicie osób ze znienawidzonej drużyny przeciwnej lub oczywiście jej kibiców.

Subkultura szalikowców jest zjawiskiem kryminogennym, ponieważ wśród działań prowadzonych przez jej członków większość jest związana z łamaniem prawa i godności drugiego człowieka. Zależności tworzone w grupie szalikowców mogą się także przekładać na więzi typu przestępczego i np. sprzyjać handlowi narkotykami.

Warto zaznaczyć, że chuligańska działalność szalikowców nie ogranicza się wyłącznie do stadionów i meczów – funkcjonując w grupach mogą oni spowodować bójki w różnych innych miejscach publicznych niezależnie od meczu. Bardzo częstym przejawem działalności szalikowców jest także rysowanie graffiti, poprzez które szalikowcy wyrażają wielkość swojej drużyny i dyskredytują drużynę przeciwną.

Chuligańska działalność kibiców rozpoczęła się w Polsce w latach 70. i do dnia dzisiejszego jest ona silnie zauważalna. W ostatnich latach doszło w wielu miastach (np. w Krakowie) to intensyfikacji wzajemnej niechęci szalikowców, szczególnie jeśli dochodzi do tzw. derbów (czyli meczy dwóch głównych drużyn miasta) – w Krakowie są to zawsze mecze Cracovii i Wisły.

Oprócz wandalizmu, przemocy (także wobec postronnych) i słownego wyzywania, częstym przejawem działalności są tzw. ustawki, czyli umówione spotkania drużyn przeciwnych w celu „załatwienia porachunków” za pomocą noży, kastetów, kijów baseballowych itp.

Policja i władze poszczególnych miast, a także same kluby sportowe podejmują liczne działania w celu ograniczenia działalności tzw. pseudokibiców, jednak na razie rozwiązania ta osiągają dość słabe efekty.

Szalikowcy – wygląd zewnętrzny

- krótko obcięte włosy,
- szalik, kurtka, czapka z napisem lub w kolorach wskazujących na ulubioną drużynę,
- odzież sportowa (dres, sportowe obuwie itp.).

Polecamy również:

  • Wojny na stadionach - czym są, skutki

    Wojny na stadionach wiążą się z subkulturą tzw. szalikowców (inaczej kiboli), czyli osób, dla których najważniejszym celem jest obrażenie lub pobicie kibiców drużyny przeciwnej (szczególnie jej najbardziej energicznych przedstawicieli, często również szalikowców).... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
Kacper
2018-04-04 22:28:06
Hooligani walczą tylko i wyłącznie z innymi hooliganami. Szanują swoje zdrowie i nie biją się na żadne sprzęty TYLKO pięściami, wyjątkiem miasto Kraków, na ustawce często jest medyk. Hooligan najczęściej uprawia sporty walki, unika alkoholu, prowadzi zdrowy tryb życia. Nie mylcie hooligana z jakimś Sebastianem Mordeczką III, który pod wpływem robi takie dymy jak to wy opisujecie, tak było w latach 90. Teraz wszystko o czym piszecie przejawia się w bardziej cywilizowany sposób, nie wbijajcie ludziom propagandy.
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23