System prezydencki możemy aktualnie zaobserwować w Stanach Zjednoczonych. Kardynalną jego zasadą jest separacja władz. Prezydent w tym ustroju politycznym pełni jednocześnie dwie funkcje – jest głową państwa oraz szefem rządu.
System prezydencki – zasady ustrojowe, organy państwowe
Naczelną zasadą systemu prezydenckiego jest jednoczłonowość egzekutywy, która przejawia się w tym, że występuje brak powoływania do istnienia takiego organu jak rząd. Dwa najważniejsze organy państwowe to parlament i prezydent, które są wybierane w wyborach, ich kompetencje są wyraźnie rozgraniczone Władze państwowe pełnią swoje obowiązki z woli obywateli, którzy udzielają im swojego poparcia jako przedstawicielom interesu narodowego.
Jeszcze inną ważną zasadą ustrojową systemu prezydenckiego jest zakaz jednoczesnego pełnienia obowiązków członka gabinetu oraz deputowanego do parlamentu – zajmowanie któregoś ze stanowisk wyklucza możliwość sprawowania drugiej z tych funkcji w tym samym czasie. Ważna jest ponadto reguła mówiąca, że prezydent nie posiada uprawnień do skrócenia kadencji parlamentu.
Pozycja prezydenta jest w tym systemie silna (ma pozycję równą parlamentowi), ze względu na duży zakres przynależących mu kompetencji oraz fakt, iż nie ponosi on odpowiedzialności politycznej przed parlamentem. Za swoje decyzje odpowiada pod względem konstytucyjnym za tzw. delikt konstytucyjny (przekroczenie, złamanie praw konstytucji) oraz za przestępstwo pospolite. Głowa państwa jest jednocześnie szefem rządu , szefem administracji państwowej, a także zwierzchnikiem sił zbrojnych. Władzę ustawodawczą posiada parlament, natomiast władza sądownicza skupia się w rękach niezawisłych sędziów.