System parlamentarny - cechy, na czym polega - WOS

Zasadniczymi zasadami tworzącymi system parlamentarny duża rola parlamentu w tworzeniu zrębów ustroju państwowego. Parlament pełni funkcję ustawodawczą, ponadto posiada uprawnienia do uchwalania budżetu, a także do kontroli rządu. Znaczna pozycja parlamentu nie warunkuje pozbawienia wpływu na funkcjonowanie państwa pozostałych organów państwowych. Głowa państwa zachowuje bowiem prawo powoływania rządu, a ponadto nie odpowiada, pod względem politycznym, przed parlamentem za swoje decyzje.

Systemy parlamentarne występują obecnie w dwu wariantach: monarchicznym oraz republikańskim.

System parlamentarny – zasady ustrojowe

1. System parlamentarny funkcjonuje na bazie tzw. podwójnej egzekutywy, czyli rozgraniczenia funkcji głowy państwa od funkcji szefa rządu. Jest w tym wypadku systemem przeciwstawnym do prezydenckiego (lub inaczej mówiąc prezydialnego) typu państwa.
2. Kolejną ważną zasadą ustrojową tego systemu jest możliwość jednoczesnego sprawowania funkcji członka rządu i deputowanego w parlamencie.
3. Rząd jest zależny od parlamentu z tego względu, iż temu drugiemu przysługuje prawo wyrażenia wotum nieufności dla rządu, który w takiej sytuacji ustępuje.
4. Głowa państwa ma przydzielone kompetencje do skrócenia kadencji parlamentu.

Polecamy również:

  • System parlamentarno-gabinetowy - cechy, przykłady - WOS

    System parlamentarno-gabinetowy jest typem reżimu politycznego, w którym gabinetowi (egzekutywie) nadawana jest władza przez parlament, który posiada wyższą pozycję od rządu; gabinet jest tu podporządkowany parlamentowi – odpowiada przed nim za swoje inicjatywy i formy działalności. Więcej »

  • System gabinetowo-parlamentarny - cechy, w Wielkiej Brytanii

    Ustrój gabinetowo-parlamentarny jako odmiana systemu parlamentarnego jest bardzo zbliżony do systemu parlamentarno-gabinetowego, z tą różnicą, że występuje znaczna przewaga gabinetu nad parlamentem. Aktualnie ten typ ustroju występuje w Wielkiej Brytanii. Więcej »

  • System parlamentarno-komitetowy - cechy, w Szwajcarii

    Koncepcja rządów Zgromadzenia (bo tak inaczej możemy nazwać system parlamentarno-komitetowy) pojawia się po raz pierwszy w konstytucji jakobińskiej z 1793 roku, później odwoływano się do niej również w okresie Komuny Paryskiej, a także w państwach azjatyckich i europejskich, które... Więcej »

  • System kanclerski - cechy, opis, przykłady

    System kanclerski – jest jedną z odmian systemu parlamentarno-gabinetowego. Funkcję  szefa rządu pełni kanclerz (premier), który ma w państwie bardzo silną pozycję. Na jego wniosek  prezydent powołuje rząd i może odwołać ministrów. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26