Konflikt w Kurdystanie - przyczyny, przebieg, skutki

Konflikt kurdyjski jest do dzisiaj nierozwiązanym konfliktem o podłożu etnicznym, związanym z dążeniem Kurdów do uzyskania niepodległości państwa Kurdystanu. Kurdowie to wielomilionowa grupa etniczna (szacuje się, że obecnie występuje około 27 milionów Kurdów), która w większości zamieszkuje teren krainy Kurdystan podzielonej między cztery sąsiadujące kraje: Irak, Iran, Syrię i Turcję. Kurdowie posiadają własną kulturę, język (z grupy indoeuropejskiej), dominującą religią jest islam sunnicki. W związku ze swoją odrębnością, grupa te jest prześladowana przez państwa, między które jest podzielona.

Kurdystan – konflikt - przebieg

Choć pewne dążenia Kurdów do uzyskania własnego państwa były widoczne już wcześniej (lata 20. i 30. XX wieku), najaktywniejsze dążenia do zyskania niepodległości prowadzone były od lat 80. ubiegłego wieku. Dużą rolę w konflikcie odegrała Partia Pracujących Kurdystanu (pod przewodnictwem Abdullaha Öcalana) – radykalnie lewicowa organizacja, stawiająca sobie za cel niepodległość Kurdystanu.

Jesienią 1984 r. akcje podejmowane przez separatystów kurdyjskich (szkolonych m.in. w Syrii i Libanie) przekształciły się w powstanie we wschodniej części Turcji, które z różnym nasileniem trwało do drugiej połowy lat 90. XX wieku. W 1992 r. tureckie siły rządowe (pod przywództwem premiera Süleymana Demirela) przeprowadziły naloty na bazy partyzantów powodując ogromne straty Kurdów. W związku z tym, że równolegle powstanie kurdyjskie trwało także na terenach Iraku ciężkie walki doprowadziły do decyzji Abdullaha Öcalana o podjęciu jednostronnego zawieszenia broni i rozpoczęciu negocjacji. Rząd turecki odrzucił jednak kurdyjską propozycję i podjął ofensywę armii tureckiej, która miała na celu likwidację partyzantów.


W 1999 r. siły tureckie pojmały Abdullaha Öcalana, który wezwał PKK do złożenia broni. Zawieszenie konfliktu trwało do 2004 r. - rozpoczęło się ponownie w czerwcu i trwało do 2012 r.

Od stycznia 2013 r. prowadzony jest proces pokojowy uzgodniony przez władze Turcji i A. Öcalana. Warunkami pokoju jest m.in. rozbrojenie rebeliantów i opuszczenie przez nich terytorium Turcji w zamian za umożliwienie nauki j. kurdyjskiego w szkołach, stosowanie go w administracji, poszerzenie praw Kurdów. Przebieg procesu pokojowego jest hamowany poprzez obustronne niedotrzymywanie warunków ustaleń, jest on jednak ważnym krokiem w kierunku rozwiązania konfliktu, w którym zginęło już ponad 40 tysięcy osób.

Polecamy również:

  • Konflikt w Irlandii Północnej - przyczyny, przebieg, skutki

    Podłoża konfliktu w Irlandii Północnej można szukać już XVI wieku, kiedy uwidoczniły się wyraźnie różnice religijne między anglikańską Anglią i katolicką Irlandią (liczne prześladowania katolików). Nie do zaakceptowania dla Irlandczyków (szczególnie w obliczu narodzin idei... Więcej »

  • Konflikt w Sudanie - przyczyny, przebieg, skutki

    Konflikt w Sudanie jest jednym z najdłuższych i najbardziej krwawych konfliktów XX wieku – śmierć poniosło w nim ponad 1,5 miliona osób. Konflikt spowodował też falę uchodźstwa – miejsce zamieszkania musiało zmienić ponad 4 milionów Sudańczyków. Więcej »

  • Konflikt w Kosowie - przyczyny, przebieg, skutki

    Kosowo od wieków stanowi kość niezgody pomiędzy rywalizującymi ze sobą narodami bałkańskimi. W przeciągu setek lat było pod panowaniem Bułgarii, Serbii, Imperium Osmańskiego. Więcej »

  • Konflikt w Czeczenii - przyczyny, przebieg, skutki - WOS

    Czeczenia jest autonomiczną republiką, częścią składową Federacji Rosyjskiej – od wielu lat Czeczeni dążą jednak do możliwości oderwania się od Rosji i uzyskania niepodległości. Republika Czeczenii jest zamieszkiwania w zdecydowanej większości przez ludność czeczeńską (prawie 68%). Charakterystyczną cechą... Więcej »

  • Konflikt w Strefie Gazy - przyczyny, historia

    Konflikt w Strefie Gazy (inaczej mówiąc konflikt izraelsko-arabskim) jest przykładem konfliktu o wielu źródłach: religijnych, terytorialnych, etnicznych, historycznych. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26