Abchazja, Adżaria i Osetia Południowa - konflikty - przyczyny, przebieg, skutki

Abchazja, Adżaria i Osetia Południowa – konflikty - przyczyny

Żeby zrozumieć przyczyny konfliktu gruzińskiego trzeba zwrócić się ku historii – od wieków na terenie kraju rywalizowały ze sobą wpływy perskie i tureckie. Obecnie kraj jest silnie zróżnicowany pod względem religijnym – mieszka w nim ludność chrześcijańska oraz znaczna mniejszość muzułmańska. Ważną przyczyną konfliktu może być także rywalizacja o gruzińskie ropociągi i złoża gazu.

Abchazja, Adżaria i Osetia Południowa – konflikty - przebieg

Gdy ZSRR chylił się ku upadkowi, w poszczególnych republikach radzieckich odbywały się referenda, które miały zadecydować o losach poszczególnych republik. Gruziński parlament nie zdecydował się na udział w tym referendum (warto podkreślić, że zdecydowała się Abchazja, która w zdecydowanej większości wybrała pozostanie w ZSRR – Abchazja znajdowała się na terenie Gruzińskiej SRR).

9 kwietnia 1991 r. Rada Najwyższa Republiki Gruzji reaktywowała niepodległość kraju nawiązując do osiągnięć z roku 1918 r. Prezydentem kraju został Zwiada Gamsachurdii. Jednocześnie w Abchazji zadecydowano o suwerenności (status republiki związkowej) i zawiązaniu federacji z Gruzją – przyznano wówczas, iż władze Gruzji

Polecamy również:

 • Konflikt w Irlandii Północnej - przyczyny, przebieg, skutki

  Podłoża konfliktu w Irlandii Północnej można szukać już XVI wieku, kiedy uwidoczniły się wyraźnie różnice religijne między anglikańską Anglią i katolicką Irlandią (liczne prześladowania katolików). Nie do zaakceptowania dla Irlandczyków (szczególnie w obliczu narodzin idei... Więcej »

 • Konflikt w Kurdystanie - przyczyny, przebieg, skutki

  Konflikt kurdyjski jest do dzisiaj nierozwiązanym konfliktem o podłożu etnicznym, związanym z dążeniem Kurdów do uzyskania niepodległości państwa Kurdystanu. Kurdowie to wielomilionowa grupa etniczna (szacuje się, że obecnie występuje około 27 milionów Kurdów), która w większości... Więcej »

 • Konflikt w Sudanie - przyczyny, przebieg, skutki

  Konflikt w Sudanie jest jednym z najdłuższych i najbardziej krwawych konfliktów XX wieku – śmierć poniosło w nim ponad 1,5 miliona osób. Konflikt spowodował też falę uchodźstwa – miejsce zamieszkania musiało zmienić ponad 4 milionów Sudańczyków. Więcej »

 • Konflikt w Kosowie - przyczyny, przebieg, skutki

  Kosowo od wieków stanowi kość niezgody pomiędzy rywalizującymi ze sobą narodami bałkańskimi. W przeciągu setek lat było pod panowaniem Bułgarii, Serbii, Imperium Osmańskiego. Więcej »

 • Konflikt w Czeczenii - przyczyny, przebieg, skutki - WOS

  Czeczenia jest autonomiczną republiką, częścią składową Federacji Rosyjskiej – od wielu lat Czeczeni dążą jednak do możliwości oderwania się od Rosji i uzyskania niepodległości. Republika Czeczenii jest zamieszkiwania w zdecydowanej większości przez ludność czeczeńską (prawie 68%). Charakterystyczną cechą... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
j
• 2022-05-22 13:39:08
Mnożenie do 100
• 2022-05-22 12:05:43
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05