Abchazja, Adżaria i Osetia Południowa – konflikty - przyczyny
Żeby zrozumieć przyczyny konfliktu gruzińskiego trzeba zwrócić się ku historii – od wieków na terenie kraju rywalizowały ze sobą wpływy perskie i tureckie. Obecnie kraj jest silnie zróżnicowany pod względem religijnym – mieszka w nim ludność chrześcijańska oraz znaczna mniejszość muzułmańska. Ważną przyczyną konfliktu może być także rywalizacja o gruzińskie ropociągi i złoża gazu.
Abchazja, Adżaria i Osetia Południowa – konflikty - przebieg
Gdy ZSRR chylił się ku upadkowi, w poszczególnych republikach radzieckich odbywały się referenda, które miały zadecydować o losach poszczególnych republik. Gruziński parlament nie zdecydował się na udział w tym referendum (warto podkreślić, że zdecydowała się Abchazja, która w zdecydowanej większości wybrała pozostanie w ZSRR – Abchazja znajdowała się na terenie Gruzińskiej SRR).
9 kwietnia 1991 r. Rada Najwyższa Republiki Gruzji reaktywowała niepodległość kraju nawiązując do osiągnięć z roku 1918 r. Prezydentem kraju został Zwiada Gamsachurdii. Jednocześnie w Abchazji zadecydowano o suwerenności (status republiki związkowej) i zawiązaniu federacji z Gruzją – przyznano wówczas, iż władze Gruzji