Problemy polityczne nadal nie zostały zażegnane. Zdawać by się mogło, że w dobie tryumfu systemu demokratycznego, kapitalizmu i globalizacji nie będą one odgrywały tak dużej roli, jednakże nadal stanowią jedno z największych zagrożeń światowych.
Wśród problemów politycznych wyróżnimy przede wszystkim: konflikty zbrojne (lokalne i ogólnoświatowe), niestabilność ustrojów politycznych, brak integracji w stosunkach międzynarodowych oraz terroryzm.
Do przełomu lat 80. i 90. główny problem polityczny stanowiło funkcjonowanie bloku komunistycznego, dzielące świat na dwie strefy wpływów. Choć od czasu rozpadu ZSRR problem ten przestał istnieć w wymiarze globalnym, nadal obserwujemy jego reperkusje przejawiające się m.in. w niestabilności sytuacji politycznej w krajach znajdujących się niegdyś pod zwierzchnictwem ZSRR – dostrzegamy tutaj liczne wewnątrzkrajowe kryzysy polityczne, zjawisko chwiejnych systemów demokratycznych czy nawet mające czasami miejsce przewroty polityczne.
Choć w Europie sytuacja jest w miarę stabilna pod względem politycznym, to jednak w innych częściach świata jest ona mniej trwała – do konfliktów zbrojnych nadal dochodzi w wielu krajach, ostatnimi laty zwłaszcza w państwach muzułmańskich, które częstokroć destabilizują sytuację na całym globie.
Jeszcze większe zagrożenie stanowi zjawisko terroryzmu, szczególnie prężnie rozwijające się w ostatnich dziesięcioleciach. Wszystko to sprawia, iż realnie sytuacja polityczna na świecie jest jedynie względnie stabilna.