Przestępczość zorganizowana - definicja, cechy, historia

Przestępczość zorganizowana – definicja

Pojęcie przestępczości zorganizowanej powstało w Stanach Zjednoczonych – po raz pierwszy zostało one użyte w latach 50. XX wieku i odnosiło się do scentralizowanej organizacji przestępczej, składającej się z osób pochodzenia włoskiego (w nawiązaniu do amerykańskich odpowiedników włoskiej mafii). Oczywiście jednak mafia (oczywiście nie tylko mafia włoska) nie jest jedynym przykładem przestępczości zorganizowanej – wręcz przeciwnie, istnieje bardzo wiele jej rodzajów.

Przestępczość zorganizowana może być więc definiowana także na inne sposoby – jako np. celowe i zaplanowanie naruszenie prawa które zaowocowało osiągnięciem zysku lub władzy, a dokonane zostało przez przynajmniej dwie osoby, które współpracują ze sobą w określonym czasie. Należy podkreślić, że czyny przestępcze dokonywane przez te osoby powinny mieć poważny charakter.

Przestępczość zorganizowana – ogólne informacje o zjawisku

Grupy przestępcze mogą różnić się między sobą pod względem struktury wewnętrznej. Najczęstsze rozwiązania to

1. sztywna hierarchia – jeden przywódca, dyscyplina w grupie przestępczej, częste więzi etniczne

2. tzw. hierarchia rozdzielona lub regionalna – organizacja shierarhizowana, poszczególne organizacje regionalne mają jednak swoje własne hierarchie.

3. sieci przestępcze – grupa luźno ze sobą współpracujących przestępców, którzy zależnie od sytuacji potrafią ze sobą działać (w różnych konfiguracjach) w sposób zorganizowany.

Grupy przestępcze mogą się także łączyć w większe grupy – wówczas mamy do czynienia ze swoistym hierarchicznym konglomeratem, gdzie ustala się odgórne ciało np. koordynujące działania poszczególnych organizacji.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35