Górski Karabach - konflikt - przyczyny, przebieg, skutki

Górski Karabach - przyczyny

Konflikt w Górskim Karabachu jest przykładem konfliktu wywołanego dążeniami separatystycznymi, które swoje źródło mają w czasach historycznych. Region ten jeszcze przed naszą erą został zajęty przez ludy dzisiejszej Armenii, a choć następnie Armenia utraciła go, Ormianie zdążyli się zadomowić w tym trudno dostępnym regionie położonym między dzisiejszą Armenią a Azerbejdżanem.

W XVIII wieku tereny Górskiego Karabachu zostały zajęte przez Persję, a w przyszłości włączone do prowincji, która należeć miała do muzułmańskiego Azerbejdżanu. W 1917 r. Górski Karabach znalazł się w granicach Zakaukaskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która w krótkim czasie rozdzieliła się na trzy kraje – Armenię, Azerbejdżan i Gruzję. Wówczas Azerowie wkroczyli do Karabachu wypierając stamtąd Ormian – Azerbejdżańską dominację wspierali alianci, którzy liczyli na przyszłą możliwość dostępu do azerskich złóż ropy naftowej.

Górski Karabach - przebieg

W 1920 r. Kaukaskie Biuro partii bolszewickiej zadecydowało o włączeniu Karabachu do Azerbejdżanu – w ten sposób obszar w 95% zamieszkiwany przez Ormian stał się fragmentem Azerbejdżańskiej Republiki Rad. Mimo dość dużej autonomii Karabachu, od czasu do czasu dochodziło do różnego rodzaju działań związanych z postulowanym przyłączeniem Karabachu do Armenii. Działania te nasiliły się szczególnie w latach 80. - wówczas deputowani z Górskiego Karabachu wezwali przywódców ZSRR, Armenii i Azerbejdżanu do przyłączenia Karabachu do Armenii. Wywołało to wiele aktów przemocy, fale uchodźstwa z Karabachu, dochodziło również do pogromów Ormian. Niekorzystną sytuację w Karabachu pogorszyło silne trzęsienie ziemi w Armenii, w wyniku którego ZSRR przejął kontrolę nad Karabachem.

Na przełomie lat 80. i 90. Armenia ogłosiła przyłączenie Górskiego Karabachu, który następnie ogłosił się republikom. Wywołało to zbrojną odpowiedź ze strony Azerbejdżanu – ostrzał artyleryjski i blokadę ekonomiczną. W kolejnych latach trwał konflikt – Górski Karabach i Azerbejdżan były wspierane przez różne kraje – Karabach przez Armenię, Azerbejdżan przez Turcję.

W rozwiązanie konfliktu w Górskim Karabachu włączyła się ONZ, a także tzw. Mińska Grupa KBWE (późniejszej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). W drugiej połowie lat 90. rozpoczęły się negocjacje pokojowe między prezydentami Armenii i Azerbejdżanu – odpowiednio Robertem Koczarianem i Gäjdarem Älijewem. Wiele prób uregulowania sporów kończyło się jednak fiaskiem, co wynika między innymi z bezkompromisowych postaw obu stron. Mimo trwania rozmów pojednawczych, od czasu do czasu dochodzi do incydentów granicznych między Azerami a Ormianami, co pokazuje także źródło trudności w pokojowym rozwiązaniu konfliktu.

Warto podkreślić, że w Górskim Karabachu odbyło się kilka referendów – w każdym z nich zwycięża opcja suwerenności Karabachu, a w 2006 r. referendum zadecydowało o przyjęciu konstytucji.

Obecnie Republika Górski Karabach jest państwem z demokratycznie wybraną władzą, które jednak nie jest uznawane przez żadne państwo na świecie, w tym także zaprzyjaźnioną Armenię. Skutkiem konfliktu w Górskim Karabachu jest śmierć kilkudziesięciu tysięcy osób, fala uchodźców (ponad 800 tysięcy), którzy żyją w obozach w katastrofalnych warunkach .

Polecamy również:

 • Konflikt w Irlandii Północnej - przyczyny, przebieg, skutki

  Podłoża konfliktu w Irlandii Północnej można szukać już XVI wieku, kiedy uwidoczniły się wyraźnie różnice religijne między anglikańską Anglią i katolicką Irlandią (liczne prześladowania katolików). Nie do zaakceptowania dla Irlandczyków (szczególnie w obliczu narodzin idei... Więcej »

 • Konflikt w Kurdystanie - przyczyny, przebieg, skutki

  Konflikt kurdyjski jest do dzisiaj nierozwiązanym konfliktem o podłożu etnicznym, związanym z dążeniem Kurdów do uzyskania niepodległości państwa Kurdystanu. Kurdowie to wielomilionowa grupa etniczna (szacuje się, że obecnie występuje około 27 milionów Kurdów), która w większości... Więcej »

 • Konflikt w Sudanie - przyczyny, przebieg, skutki

  Konflikt w Sudanie jest jednym z najdłuższych i najbardziej krwawych konfliktów XX wieku – śmierć poniosło w nim ponad 1,5 miliona osób. Konflikt spowodował też falę uchodźstwa – miejsce zamieszkania musiało zmienić ponad 4 milionów Sudańczyków. Więcej »

 • Konflikt w Kosowie - przyczyny, przebieg, skutki

  Kosowo od wieków stanowi kość niezgody pomiędzy rywalizującymi ze sobą narodami bałkańskimi. W przeciągu setek lat było pod panowaniem Bułgarii, Serbii, Imperium Osmańskiego. Więcej »

 • Konflikt w Czeczenii - przyczyny, przebieg, skutki - WOS

  Czeczenia jest autonomiczną republiką, częścią składową Federacji Rosyjskiej – od wielu lat Czeczeni dążą jednak do możliwości oderwania się od Rosji i uzyskania niepodległości. Republika Czeczenii jest zamieszkiwania w zdecydowanej większości przez ludność czeczeńską (prawie 68%). Charakterystyczną cechą... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
XYZ
2021-05-30 10:59:52
A gdzie te skutki?
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43