Neoliberalizm jest to nurt w historii myśli ekonomicznej i teoria praktyk polityczno-ekonomicznych głosząca zminimalizowanie wpływu państwa na przedsiębiorczość. Jest skróconą wersją „nowoczesnego liberalizmu”. Nurt narodził się w latach 30-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Dużą popularnością cieszył się neoliberalizm w USA za czasów Ronalda Regana, w Chile rzadzonym przez A. Pinocheta i w Wielkiej Brytanii rządzonej przez Margatet Thatcher
Założenia Neoliberalizmu
1. obniżenie podatków
2. prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych
3. komercjonalizacja sektora publicznego
4. mocne prawa własności prywatnej
5. jak największe znaczenie wolnego handlu i rynku
6. bogactwo społeczeństwa i innowacyjność tworzone przez prywatną inicjatywę i przedsiębiorczość
7. podnoszenie produktywności
8. ochrona praw własności intelektualnej
9. gwarancja wolności osobistej jednostki i wolności poczynań na rynku
10. wyeliminowanie barier w handlu czyli kontroli planistycznej czy ograniczeń związanych z ochrona środowiska
Przedstawiciele
1. Bernard Laurence
2. Aleksander Rustow
3. J. M. Keynes
4. M. Friedman
5. E. Ecken
6. F. A. von Hayek
Charakterystyka – problemy państwa neoliberalnego
1. Zawodność rynku. Firmy unikają kosztów, które same generują. Przykładem może być przedsiębiorstwo, które wyrzuca toksyczne odpady bez opłat.
2. Polityka. Państwo neoliberalne tłumi opozycję wobec idei poprzez propagandę lub różne formy przymusu. Państwo nie wspiera jednostek tworzących zrzeszenia, partie, stowarzyszenia.
3. Podejście do monopoli. Państwo neoliberalne nie ogranicza monopoli a wręcz je wspiera twierdząc, że maksymalizuje to efektywność. Zagrożeniem jest możliwość spekulacji (jestem monopolistą więc dyktuję cenę).
4. Mechanizm informowania. Państwo neoliberalne w teorii informuje wszystkich uczestników gry ekonomicznej, w praktyce jednak są lepiej i gorzej poinformowani, co przekłada się na ich decyzje ekonomiczne.