Neoliberalizm - założenia, przedstawiciele, charakterystyka

Neoliberalizm jest to nurt w historii myśli ekonomicznej i teoria praktyk polityczno-ekonomicznych głosząca zminimalizowanie wpływu państwa na przedsiębiorczość. Jest skróconą wersją „nowoczesnego liberalizmu”. Nurt narodził się w latach 30-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Dużą popularnością cieszył się neoliberalizm w USA za czasów Ronalda Regana, w Chile rzadzonym przez A. Pinocheta i w Wielkiej Brytanii rządzonej przez Margatet Thatcher

Założenia Neoliberalizmu

1. obniżenie podatków

2. prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych

3. komercjonalizacja sektora publicznego

4. mocne prawa własności prywatnej

5. jak największe znaczenie wolnego handlu i rynku

6. bogactwo społeczeństwa i innowacyjność tworzone przez prywatną inicjatywę i przedsiębiorczość

7. podnoszenie produktywności

8. ochrona praw własności intelektualnej

9. gwarancja wolności osobistej jednostki i wolności poczynań na rynku

10. wyeliminowanie barier w handlu czyli kontroli planistycznej czy ograniczeń związanych z ochrona środowiska

Przedstawiciele

1. Bernard Laurence 

2. Aleksander Rustow

3. J. M. Keynes

4. M. Friedman

5. E. Ecken

6. F. A. von Hayek

Charakterystyka – problemy państwa neoliberalnego

1. Zawodność rynku. Firmy unikają kosztów, które same generują. Przykładem może być przedsiębiorstwo, które wyrzuca toksyczne odpady bez opłat.

2. Polityka. Państwo neoliberalne tłumi opozycję wobec idei poprzez propagandę lub różne formy przymusu. Państwo nie wspiera jednostek tworzących zrzeszenia, partie, stowarzyszenia.

3. Podejście do monopoli. Państwo neoliberalne nie ogranicza monopoli a wręcz je wspiera twierdząc, że maksymalizuje to efektywność. Zagrożeniem jest możliwość spekulacji (jestem monopolistą więc dyktuję cenę).

4. Mechanizm informowania. Państwo neoliberalne w teorii informuje wszystkich uczestników gry ekonomicznej, w praktyce jednak są lepiej i gorzej poinformowani, co przekłada się na ich decyzje ekonomiczne.  

Polecamy również:

  • Konserwatyzm - definicja, geneza, rozwój - WOS

    Konserwatyzm ( z łacińskiego conservare oznacza zachowywać, ocalać, dochować bez mian) to postawa, która charakteryzuje się obroną istniejącego porządku, niechęcią do zmian, szczególnie tych gwałtownych i rewolucyjnych  oraz  przywiązaniem do tradycji, sprawdzonych norm i... Więcej »

  • Liberalizm - definicja, geneza, rozwój - WOS

    Nazwa tej doktryny wywodzi się od łacińskiego słowa libertas, oznaczającego wolność, wobec czego uznaje się, iż najważniejszą wartością w doktrynie liberalnej jest właśnie wolność rozumiana na wiele sposobów – jako wolność gospodarcza, wolność jednostki, wolność praw i... Więcej »

  • Chrześcijańska demokracja - geneza i rozwój, założenia

    Demokracja chrześcijańska (potocznie nazywana chadecją) to ruch społeczno-polityczny pierwotnie blisko związany z doktryną społeczną Kościoła katolickiego (w dużej mierze jest na niej oparty), ale posiadający niezależny charakter. Więcej »

  • Socjaldemokracja - ideologia, cechy, geneza - WOS

    Genezy socjaldemokracji należy szukać pod koniec XIX wieku, w sytuacji rozłamu międzynarodowego ruchu robotniczego na dwa zasadnicze obozy – rewolucyjny oraz reformistyczny. Zwolennicy tendencji reformistycznej opowiadali się za przechwyceniem władzy przez proletariat na drodze demokratycznej i... Więcej »

  • Faszym - założenia, znaczenie, przedstawiciele

    Faszyzm jest totalitarnym systemem politycznym, a także ideologią, której źródła sięgają początku XX wieku (dzieła Georgesa Sorela, Charlesa Peguy'a i Huberta Lagardelle'a), a która swój ostateczny kształt uzyskała w latach 20. XX wieku we Włoszech. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33