Leonardo da Vinci, Człowiek witruwiański (ok. 1490 r.) |
Antropocentryzm - definicja i charakterystyka poglądu
Polecamy również:
-
Blaise Pascal, Myśli – streszczenie
Francuski filozofii podzielił swoje dzieło na pięć części. Pierwsza z nich traktowała o religii i próbowała udowodnić, że religia i rozumowe postrzeganie świata nie wykluczają się wzajemnie. Więcej »
-
Giovanni Pico della Mirandola - biografia, twórczość
Urodził się 24 lutego 1463 roku w Mirandoli (Włochy). Był filozofem, humanistą, poetą teologiem, ale zajmował się także naukami ścisłymi – matematyką, astronomią i przyrodą. Był przedstawicielem włoskiego odrodzenia. Więcej »
-
Renesansowy humanizm - definicja i cechy
Humanizm to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące cały nurt myślowy obecny w kulturze od XV wieku, aż po czasy współczesne. Jego pierwsze przejawy można odnaleźć już u schyłku średniowiecza, kiedy wzrastać zaczyna zainteresowanie literaturą starożytną i językami klasycznymi. Jednak formalnie narodziny i... Więcej »
-
Humanizm chrześcijański - definicja i cechy
Humanizm chrześcijański stanowi próbę połączenia idei humanistycznych z wiarą chrześcijańską. Odróżnia go to od humanizmu filologów i psychologów. Choć zasadniczo idee humanistyczne nie stoją w sprzeczności z religią, sam humanizm miał charakter świecki. Postawienie spraw ludzkich na... Więcej »
-
Erazm z Rotterdamu - poglądy i dzieła
Erazm z Rotterdamu jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli myśli odrodzenia. Ten autor wielu ważnych dzieł brał czynny udział w życiu politycznym, społecznym i religijnym. Więcej »