Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Humanizm chrześcijański - definicja i cechy

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Humanizm chrześcijański stanowi próbę połączenia idei humanistycznych z wiarą chrześcijańską. Odróżnia go to od humanizmu filologów i psychologów. Choć zasadniczo idee humanistyczne nie stoją w sprzeczności z religią, sam humanizm miał charakter świecki. Postawienie spraw ludzkich na pierwszym miejscu przez renesansowych myślicieli kłóciło się bowiem z obowiązującym wcześniej teocentryzmem.

Wśród humanistów doby odrodzenia można wyróżnić filologów, psychologów i teologów. Ci pierwsi skupiali się na badaniu tekstów starożytnych. Dzięki nim dorobek antycznych twórców został rozpowszechniony w Europie. Psychologowie i moraliści dążyli do poznania ludzkiej natury. Wreszcie – teologowie, twórcy humanizmu chrześcijańskiego propagowali idee humanistyczne, ukazując ich zgodność z zasadami religii.

Najważniejszym przedstawicielem tego nurtu był Franciszek Salezy. Głosił on pochwałę życia doczesnego jako Boskiego daru, pisał: „Bóg chce uczynić wszystkie rzeczy dobrymi i pięknymi”. Koncepcja ta bliska jest franciszkanizmowi, wyznaje wiarę radosną, wielbienie Boga poprzez dzieło Jego stworzenia. Salezy negował ascezę, sprzeciwiał się także pojmowaniu życia doczesnego jedynie jako środka wiodącego ku zbawieniu. W jego przekonaniu życie jest wartością samą w sobie, darem, który należy docenić. Elementy humanizmu chrześcijańskiego wyraźne są także w poglądach Erazma z Rotterdamu.

Na gruncie literackim odnajdziemy idee humanizmu chrześcijańskiego w pieśni „Czego chcesz od nas, Panie...” Jana Kochanowskiego. Świat został tu ukazany jako miejsce doskonale uporządkowane przez stwórczy zamysł Boga. Dzień i noc, morza, niebo, rośliny – wszystko to powstało dla człowieka i za to winien jest on Bogu wdzięczność.

Polecamy również:

 • Antropocentryzm - definicja i charakterystyka poglądu

  „Człowiek jest miarą wszechrzeczy” – napisał Protagoras. Słowa te bardzo dobrze oddają ideę antropocentryzmu, czyli poglądu, który zakłada, iż w centrum wszechświata znajduje się człowiek. Sam termin, wywodzący się z greki, tak właśnie można tłumaczyć: człowiek w centrum (anthropos –... Więcej »

 • Renesansowym humanizm - definicja i cechy

  Humanizm to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące cały nurt myślowy obecny w kulturze od  XV wieku, aż po czasy współczesne. Jego pierwsze przejawy można odnaleźć już u schyłku średniowiecza, kiedy wzrastać zaczyna zainteresowanie literaturą starożytną i językami klasycznymi. Jednak formalnie narodziny i... Więcej »

 • Erazm z Rotterdamu - poglądy i dzieła

  Erazm z Rotterdamu jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli myśli odrodzenia. Ten autor wielu ważnych dzieł brał czynny udział w życiu politycznym, społecznym i religijnym. Więcej »

 • Niccolo Machiavelli - poglądy i dzieła

  Niccolo Machiavelli, florencki pisarz i działacz polityczny, zasłynął przede wszystkim traktatem na temat sprawowania władzy pt.: „Książę”. Od jego nazwiska powstał termin „makiawelizm”, oznaczający brak skrupułów w dążeniu do celu. Więcej »

 • Tomasz Morus - poglądy i dzieła

  Tomasz Morus stawał w obronie ludu, szczególnie najniższych warstw. Ostro piętnował rozrzutność bogaczy, arogancję szlachetnie urodzonych. Potępiał też królów, którzy bardziej dbali o własne dobro niż o poddanych. Krytykował własność prywatną, upatrując w niej przyczynę większości... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');