Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Humanizm chrześcijański - definicja i cechy

Ostatnio komentowane
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
gosia • 2020-02-26 05:31:36
o jo nie wierze ile tego jest jak jo nie zdom..
wahelxpompa • 2020-02-25 22:22:02
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Humanizm chrześcijański stanowi próbę połączenia idei humanistycznych z wiarą chrześcijańską. Odróżnia go to od humanizmu filologów i psychologów. Choć zasadniczo idee humanistyczne nie stoją w sprzeczności z religią, sam humanizm miał charakter świecki. Postawienie spraw ludzkich na pierwszym miejscu przez renesansowych myślicieli kłóciło się bowiem z obowiązującym wcześniej teocentryzmem.

Wśród humanistów doby odrodzenia można wyróżnić filologów, psychologów i teologów. Ci pierwsi skupiali się na badaniu tekstów starożytnych. Dzięki nim dorobek antycznych twórców został rozpowszechniony w Europie. Psychologowie i moraliści dążyli do poznania ludzkiej natury. Wreszcie – teologowie, twórcy humanizmu chrześcijańskiego propagowali idee humanistyczne, ukazując ich zgodność z zasadami religii.

Najważniejszym przedstawicielem tego nurtu był Franciszek Salezy. Głosił on pochwałę życia doczesnego jako Boskiego daru, pisał: „Bóg chce uczynić wszystkie rzeczy dobrymi i pięknymi”. Koncepcja ta bliska jest franciszkanizmowi, wyznaje wiarę radosną, wielbienie Boga poprzez dzieło Jego stworzenia. Salezy negował ascezę, sprzeciwiał się także pojmowaniu życia doczesnego jedynie jako środka wiodącego ku zbawieniu. W jego przekonaniu życie jest wartością samą w sobie, darem, który należy docenić. Elementy humanizmu chrześcijańskiego wyraźne są także w poglądach Erazma z Rotterdamu.

Na gruncie literackim odnajdziemy idee humanizmu chrześcijańskiego w pieśni „Czego chcesz od nas, Panie...” Jana Kochanowskiego. Świat został tu ukazany jako miejsce doskonale uporządkowane przez stwórczy zamysł Boga. Dzień i noc, morza, niebo, rośliny – wszystko to powstało dla człowieka i za to winien jest on Bogu wdzięczność.

Polecamy również:

 • Blaise Pascal, Myśli – streszczenie

  Francuski filozofii podzielił swoje dzieło na pięć części. Pierwsza z nich traktowała o religii i próbowała udowodnić, że religia i rozumowe postrzeganie świata nie wykluczają się wzajemnie. Więcej »

 • Giovanni Pico della Mirandola - biografia, twórczość

  Urodził się 24 lutego 1463 roku w Mirandoli (Włochy). Był filozofem, humanistą, poetą teologiem, ale zajmował się także naukami ścisłymi – matematyką, astronomią i przyrodą. Był przedstawicielem włoskiego odrodzenia. Więcej »

 • Antropocentryzm - definicja i charakterystyka poglądu

  „Człowiek jest miarą wszechrzeczy” – napisał Protagoras. Słowa te bardzo dobrze oddają ideę antropocentryzmu, czyli poglądu, który zakłada, iż w centrum wszechświata znajduje się człowiek. Sam termin, wywodzący się z greki, tak właśnie można tłumaczyć: człowiek w centrum (anthropos –... Więcej »

 • Renesansowym humanizm - definicja i cechy

  Humanizm to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące cały nurt myślowy obecny w kulturze od  XV wieku, aż po czasy współczesne. Jego pierwsze przejawy można odnaleźć już u schyłku średniowiecza, kiedy wzrastać zaczyna zainteresowanie literaturą starożytną i językami klasycznymi. Jednak formalnie narodziny i... Więcej »

 • Erazm z Rotterdamu - poglądy i dzieła

  Erazm z Rotterdamu jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli myśli odrodzenia. Ten autor wielu ważnych dzieł brał czynny udział w życiu politycznym, społecznym i religijnym. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =