Biografia
Francuski pisarz i filozof urodzony 28 lutego 1533 roku. Był nie tylko myślicielem, ale brał również udział w życiu politycznym i społecznym – w latach 1557-1570 był radcą parlamentu w Bordeaux, a w latach 80. sprawował tam urząd burmistrza. Pisarz urodził się w rodzinie kupieckiej, ale jego ojciec zmienił nazwisko rodowe i prowadził szlachecki tryb życia. W tym nowym modelu został właśnie wychowany jego syn.
Jako sześciolatek Montaigne uczęszczał do jednej z najlepszych szkół w Bordeaux, a następnie kształcił się pod okiem prywatnych nauczycieli. Tam również ukończył kolegium oraz korzystał z wykładów na temat sztuk wyzwolonych. Następnie wybrał studia w Paryżu, gdzie nie tylko pobierał nauki, ale zawiązywał ważne dla jego późniejszej kariery znajomości – Hadriana Turnebe, Ronsard czy du Bellay. Poznał także marszałka Piotra Strozziego czy kanclerza Franciszka Olivera.
W Paryżu miał okazję osobiście poznać Henryka II, oraz Franciszka II. Najbardziej jednak związany był z królem Henrykiem III, dla którego wykonywał ważne misje dyplomatyczne i który zdecydował o jego posadzie burmistrza.
Przez kilkanaście lat pracował w sądownictwie, po czym osiadł w Montaigne. W 1565 roku ożenił się i miał kilka córek. W 1568 roku zmarł jego ojciec, po czym Michel osiedlił się we wspomnianym, rodzinnym majątku. Montaigne zmarł 13 września w 1592 roku, do końca tworząc i wiodąc dobre życie w otoczeniu rodziny.
Michel de Montaigne / www.wikipedia.org.pl |
Twórczość
Za najważniejsze dzieło Montaigne’a uznaje się Próby (Essays) – zostały wydane we Francji w 1580 roku, a w 1676 znalazło się w indeksie ksiąg zakazanych. Uważa się, że od tego dzieła powstał nowy gatunek literacki – esej.
Michel de Montaigne pracował nad tym tekstem przez wiele okresów swojego życia, nie powstrzymała go nawet ciężka choroba nerek. Sam autor wspomina, że motywacją do napisania tego dzieła były sytuacje panujące w ówczesnych sądach, a inspiracją różnorakie problemy społeczeństwa. Opisywał sposoby wychowania dzieci, techniki konwersacyjne oraz przygotowanie się do śmierci. Wspomina także o tak przyziemnych kwestiach jak hodowla koni lub fizyczna strona miłości.
Próby łączą w sobie osobistą refleksję pisarza i relacje z własnych doświadczeń z filozoficzną myślą na temat ludzkiej egzystencji.