Szymon Szymonowic - biografia i twórczość

Szymon Szymonowic
Szymon Szymonowic/ literat.ug.edu.pl/sielanki/

 

Szymon Szymonowic, znany też jako Simon Simonides, urodził się w 1558 roku we Lwowie. Pochodził z mieszczańskiej rodziny ormiańskiej. Jego ojciec Szymon z Brzezin był rektorem szkoły katedralnej we Lwowie, sprawował też urząd rajcy miejskiego.

Szymon rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej w 1575 roku, by później uczyć się też na uniwersytetach we Francji i w Belgii. W 1577 r. uzyskał tytuł bakałarza na AK.

Od 1586 roku związany był ze swoim najważniejszym mecenasem, Janem Zamoyskim. W latach 1593-1605 był głównym organizatorem Akademii Zamojskiej. Za zasługi dla kultury został nobilitowany i w 1590 r. uzyskał tytuł szlachecki i prawo do herbu Kościesza z odmianą. Otrzymał też tytuł poety Jego Królewskiej Mości.

Zmarł w 1629 roku w Czernięcinie pod Zamościem, gdzie spędził ostatnie lata życia. Datę tę uważa się za koniec polskiego renesansu.

Twórczość Szymona Szymonowica

Szymonowic swoje pierwsze utwory pisał po łacinie. Podobnie jak inni twórcy tej epoki, tworzył także w języku ojczystym, jednak twórczości łacińskiej nigdy nie zaniechał. Był miłośnikiem greckiej poezji i własne wiersze również podpisywał z greki: „Simon Simonides”. Do grona swych mistrzów zaliczał Pindara, Wergiliusza, Horacego i Teokryta.

Dzieła w języku polskim

Za najwybitniejsze dzieło Szymonowica uważa się „Sielanki” – zbiór dwudziestu utworów stworzonych zgodnie z zasadami sztuki antycznej; od tytułu zbioru Szymonowica powstała polska nazwa tego gatunku (sielanka). Zbiór sielanek Simonidesa okazał się ważny z punktu widzenia historii literatury, choć za życia autora o wiele bardziej popularne były jego dzieła łacińskie.

Wiersz dedykacyjny: „Rytm po pogromieniu na teraźniejsze rozruchy”

Ponadto po polsku pisał Szymonowic także ody, wiersze okolicznościowe i epicedia

Dzieła w języku łacińskim

Dramaty: „Castus Joseph”  i „Pentesilea”

„Flagellum liviris...” – zbiór 19 ód

„Aelinopaen” – utwór przez znawców uznawany za najwybitniejszy łaciński wiersz Szymonowica, zawierający pochwałę Jana Zamoyskiego

Polecamy również:

  • Żeńcy - interpretacja i analiza sielanki

    „Żeńcy” to osiemnasty z kolei utwór z tomu dwudziestu „Sielanek”, a zarazem najbardziej dziś znany wiersz Szymonowica. Ukazuje on sytuację chłopek ciężko pracujących na polu pod okiem okrutnego Starosty. Więcej »

  • Żeńcy jako sielanka realistyczna

    Sielanki Szymonowica określa się jako „realistyczne” – w odróżnieniu od klasycznego wzorca gatunku, który ujmował rzeczywistość w sposób wyidealizowany. Polski poeta inspirował się grecką twórczością Teokryta i rzymską Wergilusza, jednak stworzył własny niepowtarzalny... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pozdro z Wymiaru Omega.
• 2024-10-10 06:08:25
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33