Partie socjaldemokratyczne w Polsce i na świecie - przykłady

Początki partii socjaldemokratycznych to przełom XIX i XX wieku, wówczas to nastąpił podział w ruchu socjalistycznym na dwa nurty: rewolucyjny i reformistyczny. Reformiści byli zwolennikami stopniowego przejmowania władzy na drodze ewolucji, w demokratyczny sposób. Pierwszą partią o nurcie reformistycznym była założona w Niemczech w 1869 r. Socjaldemokratyczna Partia Robotników.

Po zakończeniu działań wojennych w 1918 r. partie socjaldemokratyczne stały się w większości ugrupowaniami parlamentarnymi. Z kolei po II wojnie światowej programy tych partii zaczęły coraz bardziej odbiegać od założeń socjalizmu oraz odcinać się od partii komunistycznych. Dzięki temu w zwiększyły swoje poparcie społeczne. Aktualnie partie socjaldemokratyczne mają dużo większe poparcie niż partie stricte socjalistyczne.

Najbardziej znanymi przykładami partii socjaldemokratycznych są:

- Wielka Brytania – Partia Pracy,
- Niemcy – Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD),
- Francja – Partia Socjalistyczna,
- Szwecja – Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza,
- Austria – Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPO),
- Hiszpania – Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE),
- Norwegia – Partia Pracy (DNA),
- Polska – Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Unia Pracy.

Ponadto w Parlamencie Europejskim, istnieje europejska partia polityczna, którą tworzą partie socjaldemokratyczne krajów Unii Europejskie – Partia Europejskich Socjalistów (PES).

Polecamy również:

  • Międzynarodówka socjalistyczna - historia, doktryna, działalność

    Międzynarodówka to twór dziewiętnastowieczny. Pierwsze tego typu organizacje, które jednoczą partie polityczne o pokrewnych poglądach ideologicznych tworzyły ruchy socjalistyczne. Pierwotnie funkcjonowała jako Komitet Międzynarodowych Konferencji Socjalistycznych (COMISCO), jednak pod wpływem... Więcej »

  • Trzecia droga ustrojowa - Blair, Clinton, Obama

    „Trzecią drogą” zwykło się nazywać system społeczno-gospodarczy, który plasuje się pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem – łączy elementy obu. Twórcy „trzeciej drogi” wyszli z założenia, iż ani system kapitalistyczny ani socjalistyczny nie są idealne, wobec czego... Więcej »

  • Eduard Bernstein - biografia, poglądy (rewizjonizm)

    Eduard Bernstein – niemiecki polityk i ideolog pochodzenia żydowskiego, urodził się w 1850 r. w Berlinie i tamże zmarł w 1932 roku. Bernstein dosyć wcześnie związał swoje życie z polityką, już w 1872 r. wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Niemiec (SPD). Po wcieleniu w życie ustaw... Więcej »

  • Anthony Giddens - biografia, poglądy

    Anthony Giddens – ten znany brytyjski socjolog urodził się 18 stycznia 1938 roku w podlondyńskim Edmonton. Jest profesorem i wykładowcą socjologii na uniwersytetach w Cambridge i Londynie. Do 2003 r. był rektorem London School of Economics and Political Science. Jest współtwórcą programu... Więcej »

  • Francois Mitterand - biografia, poglądy

    François Maurice Adrien Marie Mitterrand – urodził się 26 października 1916 roku w Jarnac, zmarł 8 stycznia 1996 roku w Paryżu. Jego ojciec Gilbert Mitterrand był producentem octu i przewodniczącym związku zawodowego. Był potomkiem królewskich rodów, bowiem babka François była... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17