Eduard Bernstein - biografia, poglądy (rewizjonizm)

Eduard Bernstein – biografia

Eduard Bernstein – niemiecki polityk i ideolog pochodzenia żydowskiego, urodził się w 1850 r. w Berlinie i tamże zmarł w 1932 roku.

Bernstein dosyć wcześnie związał swoje życie z polityką, już w 1872 r. wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Niemiec (SPD). Po wcieleniu w życie ustaw antysocjalistycznych Bernstein wyemigrował do Szwajcarii. W Zurichu pracował jako sekretarz znanego działacza socjaldemokratycznego Karla Höchberga, jednak z powodu nacisków politycznych jakie Prusy wywierały na rząd szwajcarski, był zmuszony przenieść się do Londynu.

Od 1881 r. sprawował funkcję osobistego sekretarza Fryderyka Engelsa, zajął się także działalnością wydawniczą (wydawał czasopismo „Socjaldemokrata”). Był ponadto współautorem, niezwykle ważnego dla partii socjaldemokratycznych dokumentu – „Programu Erfurckiego”. Po powrocie do Niemiec był posłem do Reichstagu (w latach 1902–1906, 1912–1918 oraz 1920–1928). Był jednym z głównych założycieli Niezależnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (USPD), w 1919 r. powrócił jednak do macierzystej partii SPD, zaś w 1928 r. ostatecznie wycofał się z życia politycznego.

Eduard Bernstein – poglądy

Poglądy Bernsteina ukształtowane zostały w głównej mierze przez angielski socjalizm, jednak kwestionował on podstawowe założenia marksistów. Rewolucję społeczną zastąpił pokojowymi reformami, bowiem rewolucja według niego prowadzą jedynie do wojny, chaosu i dyktatur. Jako główny przedstawiciel rewizjonizmu, uważał, że zamiast tracić siły i energię na rewolucje, należy skupić się na bieżących konkretnych celach, takich jak walka o ustawodawstwo socjalne.

Polemizował także z postulatem przejęcia władzy przez proletariuszy całego świata, nie mieli oni według niego wspólnych interesów, odrzucał walkę klas i koncepcję społeczeństwa bezklasowego. Nie był zwolennikiem całkowitego zniesienia własności prywatnej, uznawał iż kapitalizm poprawił sytuację ekonomiczną robotników, należy to zatem wykorzystać i na pokojowej drodze reform demokratyzować ustroje państw europejskich. W odróżnieniu od Marksa dopuszczał także współpracę z organami państwowymi, w celu poprawienia sytuacji prawnej robotników, uznawał przedsiębiorstwa państwowe oraz postulował także rozległe zadania państwa w sferze społecznej.

Eduard Bernstein – dzieła

Najważniejsze dzieła Bernsteina:
- Parlamentaryzm a socjalizm,
- Rozwój form życia gospodarczego,
- Strajk, jego istota i oddziaływanie,
- Zasady socyalizmu i zadania socyalnej demokracyi.

Polecamy również:

 • Międzynarodówka socjalistyczna - historia, doktryna, działalność

  Międzynarodówka to twór dziewiętnastowieczny. Pierwsze tego typu organizacje, które jednoczą partie polityczne o pokrewnych poglądach ideologicznych tworzyły ruchy socjalistyczne. Pierwotnie funkcjonowała jako Komitet Międzynarodowych Konferencji Socjalistycznych (COMISCO), jednak pod wpływem... Więcej »

 • Trzecia droga ustrojowa - Blair, Clinton, Obama

  „Trzecią drogą” zwykło się nazywać system społeczno-gospodarczy, który plasuje się pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem – łączy elementy obu. Twórcy „trzeciej drogi” wyszli z założenia, iż ani system kapitalistyczny ani socjalistyczny nie są idealne, wobec czego... Więcej »

 • Anthony Giddens - biografia, poglądy

  Anthony Giddens – ten znany brytyjski socjolog urodził się 18 stycznia 1938 roku w podlondyńskim Edmonton. Jest profesorem i wykładowcą socjologii na uniwersytetach w Cambridge i Londynie. Do 2003 r. był rektorem London School of Economics and Political Science. Jest współtwórcą programu... Więcej »

 • Francois Mitterand - biografia, poglądy

  François Maurice Adrien Marie Mitterrand – urodził się 26 października 1916 roku w Jarnac, zmarł 8 stycznia 1996 roku w Paryżu. Jego ojciec Gilbert Mitterrand był producentem octu i przewodniczącym związku zawodowego. Był potomkiem królewskich rodów, bowiem babka François była... Więcej »

 • Tony Blair - biografia, polityka

  Anthony Charles Lynton Blair (Tony Blair) urodził się 6 maja 1953 roku w Edynburgu w zamożnej rodzinie prawniczej (ojciec był prawnikiem, wykładowcom uniwersyteckim oraz działaczem partii konserwatywnej). Ukończył prestiżową prywatną szkołę Fettes oraz prawo w St John’s College na Uniwersytecie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06