Tony Blair - biografia, polityka

Tony Blair – biografia

Anthony Charles Lynton Blair (Tony Blair) urodził się 6 maja 1953 roku w Edynburgu w zamożnej rodzinie prawniczej (ojciec był prawnikiem, wykładowcą uniwersyteckim oraz działaczem partii konserwatywnej). Ukończył prestiżową prywatną szkołę Fettes oraz prawo w St John’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Jeszcze jako student wstąpił do Partii Pracy i siedem lat później startował z jej ramienia w wyborach do parlamentu. Pierwsze podejście zakończyło się niepowodzeniem, jednak już za rok ponowna próba kończy się sukcesem i w 1983 r. Tony Blair dostał się do Izby Gmin z nowoutworzonego okręgu Sedgefield. Po wygranych wyborach jego kariera nabrała tempa, został głównym mówcą opozycji ds. finansowych, zaś 5 lat później został członkiem opozycyjnego zespołu ds. handlu i przemysłu, później uzyskuje tekę ministra ds. energii a 12 miesięcy później ministra ds. zatrudnienia. W 1994 r. po śmierci lidera laburzystów Johna Smitha, Blair wygrywa wybory na lidera swojej partii i kontynuuje politykę (przeprowadzenia reform w partii i zbliżenia jej do centrum) poprzednika. W 1997 roku Partia Pracy odnosi spektakularny sukces, po raz pierwszy od osiemnastu lat zdobyła przewagę nad konserwatystami, uzyskała bezwzględną większość w Izbie Gmin (179 mandatów).

Z kolei Tony Blair w wieku 44 lat obejmuje stanowisko premiera, powtarza swój sukces dwukrotnie (w 2001 i 2005 roku) stając się jednocześnie najdłużej urzędującym premierem wywodzącym się z Partii Pracy. W międzyczasie zostaje wiceprzewodniczącym Międzynarodówki Socjalistycznej. Od 2005 r. jego partia stopniowo traci poparcie, w maju 2007 r. Blair ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska lidera Partii Pracy oraz z urzędu premiera. W tym samym roku obejmuje stanowisko międzynarodowego pokojowego wysłannika na Bliski Wschód.

Od 1980 r. żoną Blaira jest córka aktora Cherie Booth, z którą ma czwórkę dzieci (3 synów oraz córkę). Niezwykle nagłośnioną sprawą w mediach była konwersja Blaira z rodziną na katolicyzm w grudniu 2007 r., był on bowiem pierwszym katolickim premierem Wielkiej Brytanii.

Tony Blair – polityka i poglądy

Poglądy Tony’ego Blaira były bardziej różnorodne od przeciętnego laburzysty. Był on gorącym zwolennikiem przeprowadzenia reform w partii, co przyczyniło się do podniesienia prestiżu Partii Pracy. Skierował on ją w stronę centrum, wyrazem tego było usunięcie z programu partii postulatu nacjonalizacji gospodarki, zredukował także znaczne wpływy związków zawodowych w partii. Już jako premier starał się prowadzić prorynkową politykę. Przyznał większą samodzielność Szkocji i Walii, powołano tam do życia regionalne ciała ustawodawcze, podpisał ponadto „porozumienie piątkowe", które miało zakończy konflikt protestancko-katolicki w Irlandii Północnej.

Był twórcą i zwolennikiem tzw. „trzeciej drogi”, czyli systemu pośredniego, pomiędzy kapitalizmem a socjalizmem. Uważał, że mając na względzie zalety, jak i wady obu systemów, można stworzyć efektywny i sprawiedliwy system, którego podstawą miała być własność prywatna, mechanizmy wolnorynkowe oraz socjalne obowiązki państwa wobec społeczeństwa (ich celem było wyrównanie poziomu życia obywateli).

W polityce zagranicznej Blair zdecydowanie popierał działania NATO podczas konfliktu w Kosowie, zaś po atakach z 11 września wspierał politykę USA w Afganistanie i w Iraku. Został za tę owocną współpracę odznaczony Złotym Medalem Kongresu oraz Ellis Island Medal of Honour. Jednak proamerykańska polityka nie przysparzała mu sympatyków w Wielkiej Brytanii, ponadto przyczyniła się do porażki Partii Pracy w wyborach lokalnych w 2006 roku.

Polecamy również:

 • Międzynarodówka socjalistyczna - historia, doktryna, działalność

  Międzynarodówka to twór dziewiętnastowieczny. Pierwsze tego typu organizacje, które jednoczą partie polityczne o pokrewnych poglądach ideologicznych tworzyły ruchy socjalistyczne. Pierwotnie funkcjonowała jako Komitet Międzynarodowych Konferencji Socjalistycznych (COMISCO), jednak pod wpływem... Więcej »

 • Trzecia droga ustrojowa - Blair, Clinton, Obama

  „Trzecią drogą” zwykło się nazywać system społeczno-gospodarczy, który plasuje się pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem – łączy elementy obu. Twórcy „trzeciej drogi” wyszli z założenia, iż ani system kapitalistyczny ani socjalistyczny nie są idealne, wobec czego... Więcej »

 • Eduard Bernstein - biografia, poglądy (rewizjonizm)

  Eduard Bernstein – niemiecki polityk i ideolog pochodzenia żydowskiego, urodził się w 1850 r. w Berlinie i tamże zmarł w 1932 roku. Bernstein dosyć wcześnie związał swoje życie z polityką, już w 1872 r. wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Niemiec (SPD). Po wcieleniu w życie ustaw... Więcej »

 • Anthony Giddens - biografia, poglądy

  Anthony Giddens – ten znany brytyjski socjolog urodził się 18 stycznia 1938 roku w podlondyńskim Edmonton. Jest profesorem i wykładowcą socjologii na uniwersytetach w Cambridge i Londynie. Do 2003 r. był rektorem London School of Economics and Political Science. Jest współtwórcą programu... Więcej »

 • Francois Mitterand - biografia, poglądy

  François Maurice Adrien Marie Mitterrand – urodził się 26 października 1916 roku w Jarnac, zmarł 8 stycznia 1996 roku w Paryżu. Jego ojciec Gilbert Mitterrand był producentem octu i przewodniczącym związku zawodowego. Był potomkiem królewskich rodów, bowiem babka François była... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53