Tony Blair - biografia, polityka

Tony Blair – biografia

Anthony Charles Lynton Blair (Tony Blair) urodził się 6 maja 1953 roku w Edynburgu w zamożnej rodzinie prawniczej (ojciec był prawnikiem, wykładowcą uniwersyteckim oraz działaczem partii konserwatywnej). Ukończył prestiżową prywatną szkołę Fettes oraz prawo w St John’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Jeszcze jako student wstąpił do Partii Pracy i siedem lat później startował z jej ramienia w wyborach do parlamentu. Pierwsze podejście zakończyło się niepowodzeniem, jednak już za rok ponowna próba kończy się sukcesem i w 1983 r. Tony Blair dostał się do Izby Gmin z nowoutworzonego okręgu Sedgefield. Po wygranych wyborach jego kariera nabrała tempa, został głównym mówcą opozycji ds. finansowych, zaś 5 lat później został członkiem opozycyjnego zespołu ds. handlu i przemysłu, później uzyskuje tekę ministra ds. energii a 12 miesięcy później ministra ds. zatrudnienia. W 1994 r. po śmierci lidera laburzystów Johna Smitha, Blair wygrywa wybory na lidera swojej partii i kontynuuje politykę (przeprowadzenia reform w partii i zbliżenia jej do centrum) poprzednika. W 1997 roku Partia Pracy odnosi spektakularny sukces, po raz pierwszy od osiemnastu lat zdobyła przewagę

Polecamy również:

 • Międzynarodówka socjalistyczna - historia, doktryna, działalność

  Międzynarodówka to twór dziewiętnastowieczny. Pierwsze tego typu organizacje, które jednoczą partie polityczne o pokrewnych poglądach ideologicznych tworzyły ruchy socjalistyczne. Pierwotnie funkcjonowała jako Komitet Międzynarodowych Konferencji Socjalistycznych (COMISCO), jednak pod wpływem... Więcej »

 • Trzecia droga ustrojowa - Blair, Clinton, Obama

  „Trzecią drogą” zwykło się nazywać system społeczno-gospodarczy, który plasuje się pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem – łączy elementy obu. Twórcy „trzeciej drogi” wyszli z założenia, iż ani system kapitalistyczny ani socjalistyczny nie są idealne, wobec czego... Więcej »

 • Eduard Bernstein - biografia, poglądy (rewizjonizm)

  Eduard Bernstein – niemiecki polityk i ideolog pochodzenia żydowskiego, urodził się w 1850 r. w Berlinie i tamże zmarł w 1932 roku. Bernstein dosyć wcześnie związał swoje życie z polityką, już w 1872 r. wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Niemiec (SPD). Po wcieleniu w życie ustaw... Więcej »

 • Anthony Giddens - biografia, poglądy

  Anthony Giddens – ten znany brytyjski socjolog urodził się 18 stycznia 1938 roku w podlondyńskim Edmonton. Jest profesorem i wykładowcą socjologii na uniwersytetach w Cambridge i Londynie. Do 2003 r. był rektorem London School of Economics and Political Science. Jest współtwórcą programu... Więcej »

 • Francois Mitterand - biografia, poglądy

  François Maurice Adrien Marie Mitterrand – urodził się 26 października 1916 roku w Jarnac, zmarł 8 stycznia 1996 roku w Paryżu. Jego ojciec Gilbert Mitterrand był producentem octu i przewodniczącym związku zawodowego. Był potomkiem królewskich rodów, bowiem babka François była... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ważne jest, że przelana pod Monte Cassino polska krew, którą piły czerwone maki nie b...
• 2022-05-18 19:05:56
5wey
• 2022-05-18 18:47:39
ez
• 2022-05-18 17:46:49
??????????
• 2022-05-18 14:42:05
Xd
• 2022-05-18 14:13:44