Trzecia droga ustrojowa - Blair, Clinton, Obama

„Trzecią drogą” zwykło się nazywać system społeczno-gospodarczy, który plasuje się pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem – łączy elementy obu. Twórcy „trzeciej drogi” wyszli z założenia, iż ani system kapitalistyczny ani socjalistyczny nie są idealne, wobec czego warto byłoby stworzyć na ich bazie nowy system, który byłby kompilacją zalet tych idei, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ich negatywnych stron.

Postuluje się, aby łączyć idee wolnego rynku i konkurencji, własności prywatnej z próbą wypełnienia przez państwo obowiązków socjalnych, dzięki którym można zniwelować różnice społeczne i wyrównać standard życia obywateli. Dzięki zastosowaniu mechanizmów kapitalistycznych będzie możliwy szybki rozwój gospodarczy państwa, z kolei opieka socjalna państwa nad obywatelami sprawi, że zrealizowane będzie mogło być hasło równości i sprawiedliwości społecznej.

„Trzecia droga” zdobyła sobie zwolenników wśród zachodnich socjaldemokratów i socjalliberałów (zastosowanie znalazła między innymi w administracji Billa Clintona i Baracka Obamy, a także brytyjskiego premiera – Tony’ego Blaira), jest natomiast poddawana krytyce ze strony konserwatystów i libertarian. W Polsce najbardziej zbliżone poglądy do „trzeciej drogi” prezentuje Ruch Palikota.

Polecamy również:

 • Międzynarodówka socjalistyczna - historia, doktryna, działalność

  Międzynarodówka to twór dziewiętnastowieczny. Pierwsze tego typu organizacje, które jednoczą partie polityczne o pokrewnych poglądach ideologicznych tworzyły ruchy socjalistyczne. Pierwotnie funkcjonowała jako Komitet Międzynarodowych Konferencji Socjalistycznych (COMISCO), jednak pod wpływem... Więcej »

 • Eduard Bernstein - biografia, poglądy (rewizjonizm)

  Eduard Bernstein – niemiecki polityk i ideolog pochodzenia żydowskiego, urodził się w 1850 r. w Berlinie i tamże zmarł w 1932 roku. Bernstein dosyć wcześnie związał swoje życie z polityką, już w 1872 r. wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Niemiec (SPD). Po wcieleniu w życie ustaw... Więcej »

 • Anthony Giddens - biografia, poglądy

  Anthony Giddens – ten znany brytyjski socjolog urodził się 18 stycznia 1938 roku w podlondyńskim Edmonton. Jest profesorem i wykładowcą socjologii na uniwersytetach w Cambridge i Londynie. Do 2003 r. był rektorem London School of Economics and Political Science. Jest współtwórcą programu... Więcej »

 • Francois Mitterand - biografia, poglądy

  François Maurice Adrien Marie Mitterrand – urodził się 26 października 1916 roku w Jarnac, zmarł 8 stycznia 1996 roku w Paryżu. Jego ojciec Gilbert Mitterrand był producentem octu i przewodniczącym związku zawodowego. Był potomkiem królewskich rodów, bowiem babka François była... Więcej »

 • Tony Blair - biografia, polityka

  Anthony Charles Lynton Blair (Tony Blair) urodził się 6 maja 1953 roku w Edynburgu w zamożnej rodzinie prawniczej (ojciec był prawnikiem, wykładowcom uniwersyteckim oraz działaczem partii konserwatywnej). Ukończył prestiżową prywatną szkołę Fettes oraz prawo w St John’s College na Uniwersytecie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53