Anthony Giddens - biografia, poglądy

Anthony Giddens – biografia, poglądy

Anthony Giddens – ten znany brytyjski socjolog urodził się 18 stycznia 1938 roku w podlondyńskim Edmonton. Jest profesorem i wykładowcą socjologii na uniwersytetach w Cambridge i Londynie. Do 2003 r. był rektorem London School of Economics and Political Science. Jest współtwórcą programu Nowej Partii Pracy, był także głównym doradcą byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira. Właściciel wydawnictwa naukowego. Od 2004 roku jako Baron Giddens zasiada w Izbie Lordów.

Giddens stworzył teorię strukturacji, mówiącą o zależności i nierozerwalności struktury społecznej i podmiotowości. Strukturacja to proces tworzenia struktur w praktyce społecznej. Struktury według Giddensa mają dynamiczne właściwości, z jednej strony są środkiem działania ludzi, który ogranicza ich aktywność, z drugiej zaś strony są przez ludzi tworzone, przekształcane i utrzymywane.

Zajmuje się także zagadnieniem przyszłości europejskiego modelu państwa, społeczeństwa, które wkracza w okres tzw. „późnej nowoczesności”. Najważniejszymi cechami późnej nowoczesności są: a) zaufanie do systemów technicznych i organizacyjnych o wielkim stopniu skomplikowania, b) związane ze zmianami cywilizacyjnymi i technicznymi nowe wymiary ryzyka, c) chaotyczność i niepewność życia społecznego oraz d) postępująca globalizacja polityczna, ekonomiczna i kulturowa. Nowoczesność ta posiada 4 podstawowe wymiary tj. jest kapitalizm, industrializm, siłę militarną i nadzór.

Anthony Giddens – dzieła

Anthony Giddens jest autorem 34 książek, które zostały przetłumaczone na 30 języków świata. Wśród jego licznych publikacji wyróżniają się:
- Nowe zasady metody socjologicznej,
- Socjologia. Kluczowe idee. Zwięzłe, lecz krytyczne wprowadzenie,
- Stanowienie społeczeństwa. Zarys teorii strukturacji,
- Konsekwencje nowoczesności,
- Konsekwencje nowoczesności, Przemiany intymności. Seksualność, miłość i erotyzm we współczesnych społeczeństwach,
- Modernizacja refleksyjna. Polityka, tradycja i estetyka w porządku społecznym nowoczesności,
- Poza Lewicą i Prawicą. Przyszłość polityki radykalnej,
- Europa w epoce globalnej.

Polecamy również:

 • Międzynarodówka socjalistyczna - historia, doktryna, działalność

  Międzynarodówka to twór dziewiętnastowieczny. Pierwsze tego typu organizacje, które jednoczą partie polityczne o pokrewnych poglądach ideologicznych tworzyły ruchy socjalistyczne. Pierwotnie funkcjonowała jako Komitet Międzynarodowych Konferencji Socjalistycznych (COMISCO), jednak pod wpływem... Więcej »

 • Trzecia droga ustrojowa - Blair, Clinton, Obama

  „Trzecią drogą” zwykło się nazywać system społeczno-gospodarczy, który plasuje się pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem – łączy elementy obu. Twórcy „trzeciej drogi” wyszli z założenia, iż ani system kapitalistyczny ani socjalistyczny nie są idealne, wobec czego... Więcej »

 • Eduard Bernstein - biografia, poglądy (rewizjonizm)

  Eduard Bernstein – niemiecki polityk i ideolog pochodzenia żydowskiego, urodził się w 1850 r. w Berlinie i tamże zmarł w 1932 roku. Bernstein dosyć wcześnie związał swoje życie z polityką, już w 1872 r. wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Niemiec (SPD). Po wcieleniu w życie ustaw... Więcej »

 • Francois Mitterand - biografia, poglądy

  François Maurice Adrien Marie Mitterrand – urodził się 26 października 1916 roku w Jarnac, zmarł 8 stycznia 1996 roku w Paryżu. Jego ojciec Gilbert Mitterrand był producentem octu i przewodniczącym związku zawodowego. Był potomkiem królewskich rodów, bowiem babka François była... Więcej »

 • Tony Blair - biografia, polityka

  Anthony Charles Lynton Blair (Tony Blair) urodził się 6 maja 1953 roku w Edynburgu w zamożnej rodzinie prawniczej (ojciec był prawnikiem, wykładowcom uniwersyteckim oraz działaczem partii konserwatywnej). Ukończył prestiżową prywatną szkołę Fettes oraz prawo w St John’s College na Uniwersytecie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53