Anthony Giddens – biografia, poglądy
Anthony Giddens – ten znany brytyjski socjolog urodził się 18 stycznia 1938 roku w podlondyńskim Edmonton. Jest profesorem i wykładowcą socjologii na uniwersytetach w Cambridge i Londynie. Do 2003 r. był rektorem London School of Economics and Political Science. Jest współtwórcą programu Nowej Partii Pracy, był także głównym doradcą byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira. Właściciel wydawnictwa naukowego. Od 2004 roku jako Baron Giddens zasiada w Izbie Lordów.
Giddens stworzył teorię strukturacji, mówiącą o zależności i nierozerwalności struktury społecznej i podmiotowości. Strukturacja to proces tworzenia struktur w praktyce społecznej. Struktury według Giddensa mają dynamiczne właściwości, z jednej strony są środkiem działania ludzi, który ogranicza ich aktywność, z drugiej zaś strony są przez ludzi tworzone, przekształcane i utrzymywane.
Zajmuje się także zagadnieniem przyszłości europejskiego modelu państwa, społeczeństwa, które wkracza w okres tzw. „późnej nowoczesności”. Najważniejszymi cechami późnej nowoczesności są: a) zaufanie do systemów technicznych i organizacyjnych o wielkim stopniu skomplikowania, b) związane ze zmianami cywilizacyjnymi i technicznymi nowe wymiary ryzyka, c) chaotyczność i niepewność życia społecznego oraz d) postępująca globalizacja polityczna, ekonomiczna i kulturowa. Nowoczesność ta posiada 4 podstawowe wymiary tj. jest kapitalizm, industrializm, siłę militarną i nadzór.
Anthony Giddens – dzieła
Anthony Giddens jest autorem 34 książek, które zostały przetłumaczone na 30 języków świata. Wśród jego licznych publikacji wyróżniają się:
- Nowe zasady metody socjologicznej,
- Socjologia. Kluczowe idee. Zwięzłe, lecz krytyczne wprowadzenie,
- Stanowienie społeczeństwa. Zarys teorii strukturacji,
- Konsekwencje nowoczesności,
- Konsekwencje nowoczesności, Przemiany intymności. Seksualność, miłość i erotyzm we współczesnych społeczeństwach,
- Modernizacja refleksyjna. Polityka, tradycja i estetyka w porządku społecznym nowoczesności,
- Poza Lewicą i Prawicą. Przyszłość polityki radykalnej,
- Europa w epoce globalnej.