Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) - informacje
Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) to partia, która została założona w 1999 r. – jej założycielami byli aktywiści polityczni, którzy byli związani ze środowiskami Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a także Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (głównej partii działającej w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej).
Warto wiedzieć, że przed powstaniem partii SLD, Sojusz funkcjonował jako koalicja partii o genezie socjalistycznej, których przywódcami byli Aleksander Kwaśniewski oraz Włodzimierz Cimoszewicz.
Partia od samego początku (jeszcze jako koalicja), uzyskiwała wystarczające poparcie w społeczeństwie by uzyskać miejsca w Parlamencie – początkowo była partią opozycyjną (a nawet antysystemową) wobec ugrupowań i polityków postsolidarnościowych.
Deklarowane poglądy SLD polityczne są lewicowe, natomiast w sferze gospodarczej SLD popiera społeczną gospodarkę rynkową.
W 1993 r. SLD zwyciężyło w wyborach parlamentarnych (jezcze jako koalicja) i otworzył rząd z premierem Waldemarem Pawlakiem.
W trakcie wyborów prezydenckich 1995 r. Sojusz Lewicy Demokratycznej poparł Aleksandra Kwaśniewskiego (kandydata Socjaldemokracji RP), który w wyborach zwyciężył z dotychczasowym Prezydentem RP – Lechem Wałęsą. Aleksander Kwaśniewski pełnił funkcję Prezydenta RP przez dwie kolejne kadencje, co wiąże się nie tylko z jego sprawnością działania, ale także z brakiem odpowiedniego kontrkandydata. Wybór Aleksandra Kwaśniewskiego (także na drugą kadencję) dobrze pokazuje pewną zmianę mentalności Polaków, którzy w obliczu ogromnego skłócenia (a przez to słabości) środowisk postsolidarnościowych, zaakceptowali Prezydenta związanego w przeszłości z władzami PZPR. Podobnie należy oceniać również zwycięstwa SLD w wyborach parlamentarnych 1993 r.
Po wyborach parlamentarnych z 1997 r. SLD przeszło do opozycji, a w latach 2001-2005 ponownie wróciło do władzy. SLD utworzyło wówczas rząd z PSL – premierem został Leszek Miller, jego następcą (od 2004 r.) był natomiast Marek Belka.
Od 2005 r. SLD pozostaje w opozycji względem partii rządzących (najpierw PiS, potem PO). Aktualnym przewodniczącym partii jest Leszek Miller.
Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) - członkowie
Osoby (prócz już wymienionych), z jakimi należy wiązać SLD to Józef Oleksy, Grzegorz Napieralski, Wojciech Olejniczak, Joanna Senyszyn.
Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) - program
Charakterystyczną cechą SLD jest znaczny liberalizm w sferze społecznej (m.in. laicyzacja państwa, swobodny dostęp do antykoncepcji, liberalizacja prawa aborcyjnego itp.), w tym także w kwestiach równości kobiet i mężczyzn.
Jeśli chodzi o postulaty ustrojowe, to SLD opowiada się za jednoizbowym parlamentem, a także za wyborem Prezesa Rady Ministrów dokonywanej przez Sejm. W sferze ekonomicznej SLD postuluje wsparcie pracowników (m.in. poprzez zwiększenie płacy minimalnej), inwestycję w rozwój społeczny, wprowadzenie podatków progresywnych.
Istotnym postulatem SLD jest również likwidacja gimnazjów i przywrócenie 8-klasowej szkoły podstawowej.