Unia Polityki Realnej (UPR) - założyciele
Unia Polityki Realnej (UPR) jest partią założona w grudniu 1990 r. jej obecnym przywódcą jest Bartosz Józwiak, choć partia jest bardziej kojarzona z jednym z jej założycieli – Januszem Korwinem-Mikke.
Deklarowane poglądy partii to konserwatyzm z elementami libertarianizmu w sferze politycznej, a gospodarczej – ordoliberalizm. Partia jest jednym z ugrupowań programowo eurosceptycznych, choć popierających uczestnictwo Polski w strukturach UE.
Unia Polityki Realnej (UPR) - historia
Początkowo UPR udało się umieścić swoich reprezentantów w Sejmie (ze względu na brak progu wyborczego w 1991 r.). W kolejnych wyborach UPR nie udawało się już wprowadzić swoich przedstawicieli do Parlamentu – mimo wyraźnego wzrostu poparcia. W trakcie kolejnych wyborów UPR również nie udawało się wejść do Parlamentu, chociaż stosowała różne metody, jak choćby kandydowanie z list innych partii. Warto także podkreślić, że Janusz Korwin Mikke systematycznie kandydował również na urząd Prezydenta RP uzyskując zwykle minimalne poparcie społeczne (Janusz Korwin Mikke odszedł z partii w 2009 r.).
W kolejnych latach dochodziło do wewnętrznego rozbicia partii, problemów dotyczących wyboru i uznaniu prezesa itp. W 2010 r. część partii zdecydowała o połączeniu z nową Partią Janusza Korwina Mikke – Wolność i Praworządność. Nowoutworzona partia zmieniła później nazwę na Nową Prawicę – jej prezesem pozostaje Janusz Korwin Mikke.
Unia Polityki Realnej (UPR) - program
Partia wyróżnia się dość radykalnymi postulatami, które dotyczą zarówno sfery ustrojowej, jak i gospodarki oraz społeczeństwa. Przykładowo UPR opowiada się za wprowadzeniem dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych, przyspieszeniem pracy sądów, radykalnymi zmianami w podatkach (ogólnie - ograniczenie wpływu państwa na gospodarkę), znaczącym ograniczeniem biurokracji itp.