Prawo i Sprawiedliwość - program (cele), członkowie, informacje

Partia Prawo i Sprawiedliwość (w skrócie PiS) powstała w dniu 29 maja 2001. Początkowo liderem partii był Lech Kaczyński (Prezydent Polski w latach 2005-2010), potem jednak funkcję tę uzyskał jego brat Jarosław Kaczyński.

Prawo i Sprawiedliwość - informacje

Partia powstała na skutek połączenia innych partii (a właściwie ich poszczególnych przedstawicieli) – m.in.  Porozumienia Centrum, Ruchu Odbudowy Centrum, partii z Akcji Wyborczej Solidarność.

Jeśli chodzi o deklarowaną ideologię polityczną, to PiS jest partią konserwatywną, z elementami narodowymi i chrześcijańskiej demokracji.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości (wspomniany Lech Kaczyński) zwyciężył w 2005 r. w wyborach prezydenckich, pokonując Donalda Tuska w II turze większością 54% głosów. W tym samym roku Prawo i Sprawiedliwość wygrało w wyborach parlamentarnych (uzyskując prawie 27% głosów) i utworzyło rząd z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem. Początkowo zakładano powyborczą współpracę z Platformą Obywatelską, jednakże prowadzone rozmowy nie przyniosły pozytywnych rezultatów – PiS utworzył wówczas rząd we współpracy z Samoobrooną RP, Ligą Polskich Rodzin oraz Polskim Stronnictwem Ludowym.

W 2006 r. doszło do dymisji premiera Marcinkiewicza, a stanowisko Prezesa Rady Ministrów objął Jarosław Kaczyński. Sprawował tę funkcję do listopada 2007 r.

W wyborach parlamentarnych 2007 r. PiS zdobyło ponad 32% poparcia, w wyborach jednak zwyciężyła Platforma Obywatelska, która wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym utworzyła rząd.

Bardzo istotnym wydarzeniem dla historii partii i całej Polski była katastrofa samolotu rządowego w dniu 10 kwietnia 2010 r., którym podróżował Prezydent RP wraz z wieloma aktywnymi działaczami PiS oraz innymi funkcjonariuszami państwowymi na uroczystości organizowane w Rosji, mające upamiętnić zbrodnię katyńską. Wszyscy pasażerowie samolotu zginęli.

Kandydatem PiS w przedterminowych wyborach z 2010 r. był Jarosław Kaczyński, który jednak przegrał wybory w II turze z kandydatem Platformy Obywatelskiej – Bronisławem Komorowskim.

Obecnie (2013 r.) PiS jest jednym z głównych graczy polskiej sceny politycznej – pozostaje w opozycji wobec Platformy Obywatelskiej (partii rządzącej), stopniowo prześcigając ją w sondażach.

Prawo i Sprawiedliwość - program (cele)

Jednym z najważniejszych postulatów głoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość była idea budowy IV RP, którą partia forsowała od 2005 r. IV RP była w tym kontekście rozumiana jako Polska oczyszczona z dziedzictwa PRL-u, silniejsza i bardziej skuteczna w działaniu (wiązały się z tym m.in. postulaty wzmocnienia roli Prezydenta RP). Żeby osiągnąć oczekiwane zmiany PiS zaproponował nawet projekt nowej Konstytucji (styczeń 2010).

Jeśli chodzi o kwestie społeczne, to Prawo i Sprawiedliwość stoi na stanowisku konwserwatywnym, zbieżnym z doktryną Kościoła Katolickiego - sprzeciwia się aborcji, eutanazji, związkom partnerskim. Co ciekawe PiS opowiada się za zaostrzeniem kar za przestępstwa, a nawet wprowadzeniem kary śmierci. Partia dużą wagę przywiązuje do rodziny, stąd planuje wprowadzenie rozwiązań ułatwiających jej rozwój (m.in. w kwestiach mieszkaniowych, poprzez wprowadzenie ulg prorodzinnych).

W kwestiach gospodarczych PiS stawia m.in. na inwestycje w badania naukowe, zmianę prawa (liberalizację) dot. prowadzenia działalności gospodarczej, przeprowadzenie reformy podatków, ułatwienie rozwoju budownictwa.

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 1 =
slimak7bob
2023-05-11 17:29:01
dzieks ziom B]
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43