Liga Polskich Rodzin (LPR) to partia o charakterze prawicowym, powstała w kwietniu 2001 r. Długoletnim przywódcą partii był Roman Giertych.
Ideologię polityczną deklarowaną przez LPR można opisać jako narodową demokrację, a jeśli chodzi o gospodarkę to solidaryzm społeczny. Należy podkreślić, iż Liga Polskich Rodzin (wraz z Samoobroną) była jedną z czołowych partii eurosceptycznych, tzn. nawołujących do głosowania przeciwko przystąpieniu Polski do UE w ogólnokrajowym referendum.
Liga Polskich Rodzin - historia
W wyborach 2001 r. Liga Polskich Rodzin uzyskała poparcie ok 7,8%, co dało jej 36 mandatów w Sejmie oraz 2 w Senacie. W parlamencie LPR znalazła się wówczas w opozycji wobec rządu premiera Leszka Millera. Kandydat LPR – prof. Maciej Giertych – kandydował także na Prezydenta RP w wyborach z 2005 r., choć ostatecznie zrezygnował z udziału w wyborach.
Bardzo dużym sukcesem partii były wybory do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. LPR uzyskała wówczas poparcie prawie 16% głosujących.
W wyborach parlamentarnych 2005 r. LPR podobnie zdobyła prawie 8% głosów, co przełożyło się na 34 mandaty poselskie. Należy jednak mówić wówczas o największym sukcesie LPR, ponieważ partia weszła do rządu Jarosława Kaczyńskiego (z Prawa i Sprawiedliwości) i uzyskała Ministerstwo Edukacji Narodowej (Roman Giertych, także ze stanowiskiem wicepremiera) oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej.
Po zakończeniu działalności rządu Lecha Kaczyńskiego znaczenie partii zaczęło systematycznie maleć i w kolejnych wyborach LPR nie przekroczyła progu wyborczego.
Warto wiedzieć, że z LPR była powiązania organizacja młodzieżowa Młodzież Wszechpolska, LPR miała także (nieformalne) wsparcie katolickiej rozgłośni radiowej Radio Maryja.
Liga Polskich Rodzin - program polityczny
W swoim programie politycznym Liga bardzo duże znaczenie przywiązuje do rodziny i jej znaczenia dla rozwoju kraju, stąd też m.in. postuluje wprowadzenie ulg prorodzinnych (w tym dla rodzin wielodzietnych), rozszerzenie opieki dla osób starszych. W kwestiach światopoglądowych partia stoi na konwerwatywnym stanowisku niezgody na m.in. eutanazję, liberalizację prawa dot. aborcji, legalizacji związków partnerskich itp.
Liga Polskich Rodzin popierała również przeprowadzenie lustracji.