Pod pojęciem systemu partyjnego kryje się układ wzajemnych relacji i powiązań między partiami, ugrupowaniami działającymi na scenie politycznej danego kraju, także należą do niego normy i zasady prawne, funkcje realizowane przez poszczególne partie.
Wyróżnia się najczęściej 3 rodzaje systemów partyjnych – podział wynika z ilości partii uczestniczących w systemie. W związku z tym wyróżnia się systemy jednopartyjne, dwupartyjne, a także wielopartyjne.
System partyjny w Polsce - jaki jest?
W Polsce możemy zaobserwować funkcjonowanie systemu wielopartyjnego (bez partii dominującej), choć od lat 90. obserwujemy stałe zmniejszenia się liczby partii, które aktywnie uczestniczą w życiu politycznym, a także przekraczają próg wyborczy podczas wyborów parlamentarnych. Może to być postrzegane jako zjawisko pozytywne, stabilizujące polską politykę.
Zaletą systemu wielopartyjnego funkcjonującego w Polsce jest większa reprezentatywność preferencji i opinii społeczeństwa, jednocześnie jednak wielopartyjność niesie ryzyko mniejszej stabilności politycznej, trudności w utworzeniu rządu i efektywnym rządzeniu krajem.
Warto zaznaczyć, że w Polsce istnieje ewidencyjny system tworzenia partii politycznych, który w przeciwieństwie systemów koncesyjnego, administracyjnego i rejestracyjnego zapewnia pełną swobodę tworzenia partii politycznych.