System partyjny w Polsce - jaki jest, charakterystyka

Pod pojęciem systemu partyjnego kryje się układ wzajemnych relacji i powiązań między partiami, ugrupowaniami działającymi na scenie politycznej danego kraju, także należą do niego normy i zasady prawne, funkcje realizowane przez poszczególne partie.

Wyróżnia się najczęściej 3 rodzaje systemów partyjnych – podział wynika z ilości partii uczestniczących w systemie. W związku z tym wyróżnia się systemy jednopartyjne, dwupartyjne, a także wielopartyjne.

System partyjny w Polsce - jaki jest?

W Polsce możemy zaobserwować funkcjonowanie systemu wielopartyjnego (bez partii dominującej), choć od lat 90. obserwujemy stałe zmniejszenia się liczby partii, które aktywnie uczestniczą w życiu politycznym, a także przekraczają próg wyborczy podczas wyborów parlamentarnych. Może to być postrzegane jako zjawisko pozytywne, stabilizujące polską politykę.

Zaletą systemu wielopartyjnego funkcjonującego w Polsce jest większa reprezentatywność preferencji i opinii społeczeństwa, jednocześnie jednak wielopartyjność niesie ryzyko mniejszej stabilności politycznej, trudności w utworzeniu rządu i efektywnym rządzeniu krajem.

Warto zaznaczyć, że w Polsce istnieje ewidencyjny system tworzenia partii politycznych, który w przeciwieństwie systemów koncesyjnego, administracyjnego i rejestracyjnego zapewnia pełną swobodę tworzenia partii politycznych.

Polecamy również:

  • Narodziny i historia partii politycznych w Polsce

    Od rozpoczęcia wielkich przemian politycznych przełomu lat 80. i 90. XX wieku możemy zaobserwować dynamiczny rozwój różnego rodzaju partii i ugrupowań, który po upływie około 15 lat nieco ustabilizował się, tworząc stosunkowo wyrównany (2013 r.) układ sił dwóch partii oraz kilku... Więcej »

  • Partie polityczne w Polsce i ich liderzy - WOS

    Działalność partii politycznych w Polsce reguluje ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych. Ustawa ta zawiera definicję partii politycznej jako dobrowolnej organizacji, stawiającej sobie za cel udział w życiu publicznym poprzez wywieranie wpływu na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie... Więcej »

  • Wybory parlamentarne w Polsce po 1989 r.

    W 1989 r. nastąpiły w Polsce zmiany polityczno-ekonomiczno-społeczne, które całkowicie przeobraziły system socjalistyczny budowany od zakończenia II wojny światowej. W związku z tym zmieniły się także wybory – po roku 1989 r. w Polsce wybory są wolne i powszechne, a zwycięskie partie rzeczywiście... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27