Współczesne problemy społeczeństwa polskiego - WOS

Współcześni Polacy borykają się z wieloma problemami społecznymi. Do najpoważniejszych z nich zaliczamy m.in. bezrobocie, ubóstwo, alkoholizm oraz przemoc.

Problem bezrobocia stale pojawia się w licznych debatach - niestety pomimo dużej liczby wykształconych i ambitnych ludzi, brakuje miejsc pracy. Bezrobocie rodzi poczucie marazmu oraz ogólnej niechęci. Państwo  stara się pomagać osobom mającym trudności ze znalezieniem stałej pracy (aktywizacja zawodowa przy pomocy Urzędów Pracy), jednakże działania te przynoszą niewielki skutek. W wyniku wysokiego bezrobocia wielu młodych ludzi decyduje się na wyjazd zarobkowy za granicę (co powoduje nieraz inne problemy społeczne).

Spożywanie alkoholu niejako wpisane jest w polską kulturę, jednakże od lat odnotowywany jest niepokojący wzrost jego konsumpcji. Stale wzrasta statystyka sprzedaży napojów alkoholowych. Społeczeństwo chętniej “zagląda do kieliszka” w trudnych momentach życia - może być to spowodowane utratą pracy, przedłużającym się okresem bezrobocia, tragedią rodzinną, narastającym marazmem i poczuciem beznadziei. Nadużywanie alkoholu ciągnie za sobą kolejne poważne problemy: przemoc w rodzinie oraz coraz częstsze wypadki drogowe z udziałem pijanych kierowców. Po alkohol coraz częściej sięgają również nastolatkowie, często nieświadomi zagrożeń wynikających ze spożywania go w tak młodym wieku.

Ubóstwo nierozerwalnie związane jest z bezrobociem. Walką z ubóstwem zajmują się odpowiednie komórki pomocy społecznej. Do ich zadań należy nadzorowanie rodzin żyjących w ubóstwie, udzielanie im pomocy materialnej oraz psychologicznej. Osoby, które w wyniku ubóstwa straciły dom mogą liczyć na pomoc licznych noclegowni oraz instytucji charytatywnych.

Przemoc to kolejny poważny problem w naszym kraju - spotykamy się z nią na ulicach, w szkołach, coraz częściej niestety również w domach. Ofiarami przemocy najczęściej padają osoby starsze, kobiety, dzieci.

Wśród metod walk z wyżej opisanymi problemami można wymienić: tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie dla osób znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej, zaostrzenie kar dla przestępców oraz zwiększenie liczby patroli straży miejskiej oraz policji na ulicach polskich miast. Bardzo duże znaczenie ma także wsparcie psychologiczne.

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 2 =
hk
2016-01-06 17:43:31
grsgfes
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19