Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej - WOS

Ustrój Rzeczpospolitej Polski został opisany w Konstytucji RP – dotyczy to zarówno jego sfery politycznej, jak i gospodarczej.

Jeśli chodzi o ustrój polityczny, to Polska jest republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa. Suwerenem władzy w państwie jest naród. W Polsce obowiązuje trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą – władze te są sprawowane odpowiednio przez Sejm i Senat, Radę Ministrów oraz Prezydenta, sądy i trybunały.

Polska jest określona w Konstytucji jako państwo unitarne.

O ustroju RP mówią tzw. konstytucyjne zasady ustroju (inaczej naczelne zasady Konstytucji), które możemy znaleźć w tym najwyższym polskim akcie prawnym. Są to między innymi: dwuizbowość parlamentu, reprezentacja polityczna, równowaga i podział władz, zasada pluralizmu politycznego.
W sferze gospodarczej panuje ustrój opisany jako społeczna gospodarka rynkowa (art. 20 Konstytucji), która opiera się na wolności gospodarczej, własności prywatnej, dialogu oraz współpracy partnerów społecznych.

Polecamy również:

  • Władza sądownicza w Polsce i jej funkcje - WOS

    Władza sądownicza jest trzecią z wyróżnionych przez Monteskiusza władz – tuż obok władzy wykonawczej oraz ustawodawczej. Więcej »

  • Historyczne ustroje polityczne w Polsce

    Ponad tysiącletnia historia Polski powoduje, iż jej trakcie w kraju występowały zróżnicowane ustroje społeczno-polityczne, często będące nawiązaniem do sytuacji w pozostałych krajach europejskich. Więcej »

  • Władza ustawodawcza w Polsce - WOS

    Zgodnie z Konstytucją RP władzę ustawodawczą w Polsce sprawuje parlament, czyli Sejm i Senat (ich działanie opisuje IV Rozdział Konstytucji). Sejm jest izbą wyższą parlamentu, natomiast Senat niższą – kluczową rolę w procesie ustawodawczym ma Sejm, natomiast do Senatu należy rozpatrzenie ustawy przyjętej... Więcej »

  • Władza wykonawcza w Polsce - WOS

    Zgodnie z art. 10 Konstytucji RP ustrój w Polce opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, wykonawczej (egzekutywie) i sądowniczej. Władza wykonawcza należy do Prezydenta RP oraz Rady Ministrów z jej Prezesem, co sprawia, że w Polsce obserwujemy system mieszany. Z jednej strony... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05