Władza ustawodawcza w Polsce - WOS

Zgodnie z Konstytucją RP władzę ustawodawczą (jedną z zasad ustroju Polski jest podział na władzę wykonawczą, ustawodawczą oraz sądowniczą) w Polsce sprawuje parlament, czyli Sejm i Senat (ich działanie opisuje IV Rozdział Konstytucji RP). Sejm jest izbą niższą parlamentu, natomiast Senat wyższą – kluczową rolę w procesie ustawodawczym ma Sejm, natomiast do Senatu należy rozpatrzenie ustawy przyjętej przez Sejm (Senat ma trzy wówczas trzy możliwości – przyjęcie ustawy w całości, zaproponowanie poprawek lub odrzucenie w całości).

Konstytucja RP wprowadza możliwość tzw. inicjatywy ustawodawczej, którą ma prawo zgłosić: posłowie, senatorowie, Prezydent RP, Rada Ministrów, a także 100 000 obywateli.

Warto podkreślić, że zgodnie z polskim prawem choć posłowie i senatorowi są przedstawicielami narodu, nie są oni związani żadnymi instrukcjami wyborców – stąd sposób głosowania w sejmie za poszczególnymi ustawami zależy od wiedzy i sumienia poszczególnych reprezentantów, bądź też determinowany jest tzw. dyscypliną partyjną. 

Polecamy również:

  • Parlament polski - historia, kompetencje, opis

    Parlament Rzeczpospolitej Polski jest naczelnym organem ustawodawczym co determinuje jego kluczową rolę w polskim ustroju politycznym. Co więcej, do kompetencji Sejmu należy sprawowanie kontroli nad elementami władzy wykonawczej – Radą Ministrów. Więcej »

  • Wybory parlamentarne w Polsce - zasady, co ile lat

    Wybory parlamentarne są wyborami, w trakcie których obywatele wybierają swoich przedstawicieli, którzy będą ich następnie reprezentować w organie władzy ustawodawczej – parlamencie przez okres nazywany kadencją (w Polsce wynosi on 4 lata). Więcej »

  • Funkcje parlamentu w Polsce - WOS

    Parlament w wielu krajach pełni podstawową funkcje ustawodawcy, która polega na uchwalaniu aktów prawnych, jednak możemy również wyróżnić także inne jego funkcje, o istotnym znaczeniu dla ustroju danego państwa i jego sprawnego funkcjonowania. Więcej »

  • Skład Sejmu i Senatu - posłowie i senatorowie - ilość, funkcje, kandydaci

    Sejm i Senat to dwie izby parlamentu, który pełni funkcje ustawodawcze. W skład tych izb wchodzą reprezentanci narodu – najwyższego suwerena władzy, wybierani w wyborach powszechnych, bezpośrednich i równych w głosowaniu tajnym. O Sejmie i Senacie mówi Rozdział IV Konstytucji RP pt.... Więcej »

  • Proces legislacyjny w Polsce - przebieg - WOS

    Proces legislacyjny można zdefiniować jako całość czynności, jakie są wykonywane w celu uchwalenia ustawy. Dotyczy to zarówno czynności wykonywanych w Sejmie i Senacie, jak i poza siedzibą parlamentu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
jhbvgf6jujf
• 2025-01-21 14:25:31
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33