Wybory parlamentarne są wyborami, w trakcie których obywatele wybierają swoich przedstawicieli, którzy będą ich następnie reprezentować w organie władzy ustawodawczej – parlamencie przez okres nazywany kadencją (w Polsce wynosi on 4 lata).
Wybory parlamentarne w Polsce - zasady
Szczegółowy sposób przeprowadzenia wyborów jest opisany w Kodeksie Wyborczym (obecnie obowiązującym jest ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r.). Kodeks wyborczy opisuje także sposób, w jaki przelicza się uzyskane głosy na tzw. mandaty, czyli miejsca w Parlamencie (wynika to z faktu istnienia wielu różnych systemów wyborczych – wyborów większościowych, proporcjonalnych, mieszanych, a także wielu sposobów przeliczania głosów, z których każdy ma zarówno wady, jak i zalety.
Warto wiedzieć także, że dla prawidłowości przebiegu wyborów powołano specjalną instytucję – Państwową Komisję Wyborczą.
Wybory parlamentarne odbywają się w Polsce w czasie jednego dnia – jest to niedziela (dzień wolny od pracy w celu realizacji zasady równości – także równej możliwości uczestnictwa w wyborach).
Podczas głosowania, wyborca może oddaje głosy na specjalnie oznaczonych kartach. W związku z tym, że głosowanie jest tajne, każdy z wyborców powinien mieć możliwość dyskretnego zaznaczenia odpowiedzi, tak by sposób, w jaki głosował nie był widoczny przez osoby postronne. Przed oddaniem głosu konieczne jest dokładne przeczytanie instrukcji, ponieważ w odmiennym wypadku może dojść do tego że oddamy głos nieważny.