Cisza wyborcza w Polsce - co to jest, przepisy, za i przeciw

Cisza wyborcza (cisza przedwyborcza) to czas bezpośrednio poprzedzający wybory, w którym panuje zakaz prowadzenia kampanii wyborczej, agitowania i przekonywania do głosowania na określonych kandydatów czy ugrupowania. Celem ciszy wyborczej jest zapewnienie wyborcom chwili na spokojną, racjonalną refleksję na temat sposobu głosowania – refleksja ta nie powinna być przerywana kolejnymi spotami wyborczymi. Elementem ciszy wyborczej jest również zakaz publikacji sondaży wyborczych.

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed wyborami.

Cisza wyborcza w Polsce - przepisy

W Polsce kwestie związane z ciszą wyborczą reguluje kodeks wyborczy. Są jednak i takie kraje (m.in. USA), gdzie cisza wyborcza nie jest uwzględniona w prawie, ale funkcjonuje na zasadzie dobrego zwyczaju, umowy dżentelmeńskiej.

Warto jednak zaznaczyć, że praktyczna realizacja ciszy wyborczej jest trudna w realizacji. Wynika to z faktu, że chociaż w mediach (radio, telewizja, prasa) nie zamieszcza się reklam danej partii, to jednak po kampanii zostaje tysiące plakatów i ulotek (w trakcie ciszy wyborczej panuje zakaz umieszczania nowych plakatów), które w pewien sposób nadal oddziałują na odbiorców.

W trakcie ciszy wyborczej zgodne z prawem jest opublikowanie sprostowania, odpowiedzi czy też przeprosin orzeczonych przez sąd (publikacja ta jest możliwa w prasie, radiu czy telewizji) – dotyczy to ustalenia, że rozpowszechniane wcześniej materiały wyborcze zawierały nieprawdziwe informacje.

Cisza wyborcza w Polsce - za i przeciw

Wprowadzenie ciszy wyborczej ma wiele zalet, ponieważ pozwala na chwilę spokojnego zastanowienia się wyborców na temat decyzji wyborczej. Jest to o tyle ważne, że w trakcie kampanii wyborcy są wręcz bombardowani reklamami, sloganami, plakatami wyborczymi, a dyskusje polityczne bywają nawet słyszalne na ulicy, w rodzinach, w miejscu pracy. Z drugiej strony można jednak dyskutować na temat kwestii długości trwania ciszy wyborczej, a także jej faktycznej realizacji (np. plakaty wyborcze nadal są przecież widoczne), sama idea ciszy wyborczej wydaje się jednak słuszna.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05