Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

System większościowy - na czym polega, wady i zalety

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jednym z rodzajów systemu wyborczego (ściśle określona procedura, w której ustala się stosunek liczby głosów uzyskanych przez poszczególne ugrupowania lub osoby na możliwe do uzyskania mandaty) jest system większościowy. Polega on na tym, że mandat otrzymuje wyłącznie ta jednostka (ugrupowanie bądź pojedynczy kandydat – zależnie od wyborów), która zdobyła w danym okręgu największą liczbę głosów.

Wśród rodzajów systemu większościowego można wyróżnić system wyborczy większości względnej i bezwzględnej. Pierwszy z nich wymaga uzyskania większej liczby głosów od innych, natomiast drugi - więcej niż połowy wszystkich oddanych w danym okręgu ważnych głosów.

Większościowy system wyborczy jest charakterystyczny dla okręgów jednomandatowych.

System większościowy - wady i zalety

Warto zaznaczyć, że wadą systemu większościowego jest to, że w głosowaniu pozostaje duża grupa głosów niewykorzystanych – istnieje duża grupa wyborców, których głosy (w związku z tym, ze zostały oddane nie na zwycięskich kandydatów) się po prostu nie liczą. Zaletą jest natomiast fakt, że efektem stosowania systemu większościowego jest wzmocnienie silnych ugrupowań, przekładające się często na stabilność rządów.

Polecamy również:

  • System proporcjonalny - na czym polega, wady i zalety

    System wyborczy proporcjonalny polega na tym, że mandaty są dzielone w sposób proporcjonalny wśród kandydatów/ugrupowań, które zdobyły największą ilość głosów w danym okręgu (proporcjonalny system wyborczy jest charakterystyczny dla okręgów wielomandatowych). Więcej »

  • System wyborczy mieszany - co to jest, wady i zalety

    Systemy wyborcze proporcjonalny i większościowy mają zarówno wady, jak i zalety – w niektórych krajach zdecydowano się więc połączyć oba systemy, w celu maksymalizacji ich efektow pozytywnych. W ten sposób powstały tzw. systemy mieszane. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');