Prawem wyborczym nazywa się ogół przepisów prawnych i ustaleń dotyczących przeprowadzenia wyborów różnego szczebla – prawo to obejmuje takie kwestie, jak: zgłaszanie i rejestracja kandydatów, kwestie dotyczące przeliczania głosów na mandaty (ordynację wyborczą), organizację okręgów, stwierdzanie ważności i prawidłowości wyborów, zasady dot. prowadzenia kampanii wyborczej itp.
Podstawowym aktem prawnym w Polsce regulującym kwestie związane z wyborami jest Kodeks Wyborczy (ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r.).
Prawo wyborcze - zasady prawa wyborczego
Można wymienić kilka zasad, które charakteryzują prawo wyborcze w Polsce:
1. Bezpośredniości – w momencie osobistego oddania głosu, każdy z wyborców w sposób bezpośredni decyduje o składzie danego organu (lub też np. wyborze prezydent).
2. Tajnego głosowania – dzięki tej zasadzie każdy wyborca ma pewność, że jego decyzje wyborcze nie będą ujawnione, a przez to oceniane przez innych i podawane do publicznej wiadomości. W związku z tym wyborcy mają swobodne prawo głosowania zgodnie ze swoim sumieniem.
3. Równości – każdy wrzucony do urny głos (pod warunkiem, że jest głosem ważnym) ma jednakową wagę – każdy wyborca w jednakowym stopniu wpływa więc na wynik wyborów.
4. Powszechności – zasada ta powstała w celu zachęcenia do udziału w wyborach wszystkie uprawnione osoby. W związku z tym wybory odbywają się zawsze w dzień wolny od pracy (czasami trwają dwa dni dla wygody wyborców), a obwody głosowania są czynne wystarczająco długo, by każdy zainteresowany mógł wrzucić swój głos do urny.
5. Proporcjonalności (zasada ta obowiązuje np. podczas wyborów do Sejmu).
Warto zaznaczyć, że czasami pojęcie prawa wyborczego jest rozumiane w sposób zawężony i dotyczy predyspozycji do wykonania aktu głosowania (oddania głosu na poszczególnego kandydata bądź ugrupowanie) lub też jest związane z możliwościami kandydowania w wyborach. W pierwszym wypadku mówimy o czynnym prawie wyborczym, a w drugim – biernym prawie wyborczym.