Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

System proporcjonalny - na czym polega, wady i zalety

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

System wyborczy proporcjonalny polega na tym, że mandaty są dzielone w sposób proporcjonalny wśród kandydatów/ugrupowań, które zdobyły największą ilość głosów w danym okręgu (proporcjonalny system wyborczy jest charakterystyczny dla okręgów wielomandatowych).

Przeliczanie liczby głosów na liczbę mandatów nie przebiega jednak w sposób prosty – istnieje bardzo wiele metod matematycznych (do często stosowanych należy metoda d’Hondta, Sainte Lague), które dążą do uzyskania możliwie największej reprezentatywności przełożenia wyników wyborów na mandaty.

System proporcjonalny - wady i zalety

System proporcjonalny ma wiele zalet, choć nie jest także wolny od wad. Koniecznie trzeba podkreślić, że pozwala on uzyskać reprezentację bardziej odpowiadającą faktycznemu poparciu społecznemu, może jednak prowadzić także do zbyt dużego rozbicia parlamentu, a przez to – do mniej stabilnej władzy. W związku z tym, bardzo często w systemach proporcjonalnych stosuje się progi wyborcze, które wymagają otrzymania ściśle określonego minimum głosów dla uzyskania mandatów. W Polsce próg wyborczy w wyborach do Sejmu oraz w wyborach samorządowych wynosił 5%, a w przypadku koalicji – 8%.

Polecamy również:

  • System większościowy - na czym polega, wady i zalety

    Jednym z rodzajów systemu wyborczego (ściśle określona procedura, w której ustala się stosunek liczby głosów uzyskanych przez poszczególne ugrupowania lub osoby na możliwe do uzyskania mandaty) jest system większościowy. Polega on na tym, że mandat otrzymuje wyłącznie ta jednostka... Więcej »

  • System wyborczy mieszany - co to jest, wady i zalety

    Systemy wyborcze proporcjonalny i większościowy mają zarówno wady, jak i zalety – w niektórych krajach zdecydowano się więc połączyć oba systemy, w celu maksymalizacji ich efektow pozytywnych. W ten sposób powstały tzw. systemy mieszane. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =