Parlament polski - historia, kompetencje, opis

Parlament Rzeczpospolitej Polski jest naczelnym organem ustawodawczym co determinuje jego kluczową rolę w polskim ustroju politycznym. Co więcej, do kompetencji Sejmu należy sprawowanie kontroli nad elementami władzy wykonawczej – Radą Ministrów.

Parlament polski - opis

Parlament składa się z dwóch izb: niższej - Sejmu i wyższej – Senatu. W Konstytucji RP zapisy dotyczące Parlamentu RP – jego organizacji i funkcjonowania znajdują się w rozdziale IV (pt. „Sejm i Senat”).

Sejm składa się z 460 posłów, którzy są wybierani w wyborach powszechnych, równych, proporcjonalnych i bezpośrednich, głosowanie jest tajne. W przypadku Senatu wybiera się 100 senatorów również w głosowaniu tajnym – wybory te są powszechne i bezpośrednie. Zarówno posłowie, jak i senatorowie są przedstawicielami wybierającego ich narodu, w związku z tym nie wiążą ich instrukcje wyborców.

Oprócz funkcji ustawodawczej parlamentu, warto wiedzieć, iż zarówno Sejm, jak i Senat wyrażają zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej.

Kadencja obu izb trwa cztery lata. Wybory zarządza Prezydent.

W pewnych przypadkach możliwe są wspólne obrady obu izb Parlamentu – wspólne posiedzenie nosi nazwę Zgromadzenia Narodowego. Zgromadzenie Narodowe zwoływane jest przez Marszałka Sejmu w pewnych ściśle określonych sytuacjach – m.in. przyjęcia przysięgi prezydenckiej, postawienia prezydenta w stan oskarżenia, uchwalenia regulaminu Zgromadzenia Narodowego.

Siedziba Sejmu RP i Senatu RP mieści się przy ul. Wiejskiej w Warszawie.

Parlament polski - historia

Tradycja parlamentaryzmu w Polsce jest jedną z najstarszych w Europie, ponieważ sięga ona aż  czasów średniowiecza. Pierwsze przykłady swego rodzaju obrad parlamentarnych można zaobserwować już w od XIII wieku – wówczas obradowały rady księstw dzielnicowych. W trakcie upływu lat i jednoczenia się Państwa Polskiego coraz częściej organizowane były różnego rodzaju zjazdy prowincjonalne, a także ziemskie zwane sejmikami.

Do ukształtowania się procedury zwoływania sejmu doszło na przełomie XV i XVI wieku. Wówczas także wyodrębniła się Izba Poselska, w której skład wchodzili reprezentanci szlachty. W senacie zasiadali natomiast przedstawiciele wyższych stanowisk, hierarchii kościelnej itp.

Polecamy również:

  • Sejm RP - organy, struktura, funkcje, kompetencje

    Sejm RP sprawuje w Polsce funkcję ustawodawczą, w jego skład wchodzi 460 posłów, którzy wybierani są w głosowaniu tajnym, w wyborach równych, bezpośrednich, powszechnych oraz – w przeciwieństwie do Senatu – proporcjonalnych. Sejm jest tzw. niższą izbą parlamentu. Więcej »

  • Senat RP - siedziba, posiedzenia, funkcje, zadania

    Senat RP jest tzw. wyższą izbą parlamentu, w jego skład wchodzi 100 senatorów. Główną funkcją Senatu jest funkcja ustawodawcza, choć jest ona nieco ograniczona na rzecz Sejmu (jest to nazywane nierównoprawnością izb parlamentu). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05