Senat RP - siedziba, posiedzenia, funkcje, zadania

Senat RP jest tzw. wyższą izbą parlamentu, w jego skład wchodzi 100 senatorów. Główną funkcją Senatu jest funkcja ustawodawcza, choć jest ona nieco ograniczona na rzecz Sejmu (jest to nazywane nierównoprawnością izb parlamentu).

Warto wiedzieć, że bierne prawo wyborcze do Senatu mają obywatele polscy posiadający pełne prawo czynne oraz ukończone 30 lat (najpóźniej w dniu wyborów).

Senat RP - zadania i funkcje

W przypadku uchwalenia ustawy przez Sejm, jest ona przekazywana do Senatu, który ma 30 dni na podjęcie decyzji: przyjęcie jej bez zmian, odrzucenie w całości lub też uchwalenie poprawek. Ustawa jest następnie przekazywana do Sejmu, który może odrzucić zaproponowane przez Senat poprawki bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Szczegółowe zasady funkcjonowania i organizacji Senatu określa regulamin Senatu RP. Senat wybiera ze swego grona Marszałka Senatu, który przewodniczy obradom oraz reprezentuje Senat w stosunkach zewnętrznych. W przypadku gdy Marszałek Sejmu nie może zastępować Prezydenta RP (w przypadku niemożności sprawowania przez niego funkcji głowy państwa), funkcję tę realizuje Marszałek Senatu.

Do ważnych kompetencji Senatu należy również kompetencja Marszałka Senatu i 30 senatorów dotycząca obowiązku czuwania nad przestrzeganiem zapisów Konstytucji – mają oni możliwość występowania do Trybunału Konstytucyjnego.

Warto wiedzieć, iż Senatowi jako całości przysługuje prawo inicjatywy wyborczej.

Senat RP - siedziba

Siedziba Senatu RP znajduje się w kompleksie budynków przy ul. Wiejskiej 6 w Warszawie.

Polecamy również:

  • Sejm RP - organy, struktura, funkcje, kompetencje

    Sejm RP sprawuje w Polsce funkcję ustawodawczą, w jego skład wchodzi 460 posłów, którzy wybierani są w głosowaniu tajnym, w wyborach równych, bezpośrednich, powszechnych oraz – w przeciwieństwie do Senatu – proporcjonalnych. Sejm jest tzw. niższą izbą parlamentu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17