Parlament w wielu krajach pełni podstawową funkcje ustawodawcy, która polega na uchwalaniu aktów prawnych, jednak możemy również wyróżnić inne jego funkcje o istotnym znaczeniu dla ustroju danego państwa i jego sprawnego funkcjonowania.
- funkcja ustrojodawcza – kluczowym elementem tej funkcji jest uchwalanie konstytucji – najwyższego aktu prawnego decydującego o ustroju danego państwa. Parlament ma także uprawnienia zmiany konstytucji (choć zwykle realizacja tych uprawnień ograniczona jest pewnymi wymogami, które mają za zadanie stać na straży stabilności konstytucji);
- funkcja kreacyjna – związana jest z wpływaniem na skład bardzo wielu instytucji publicznych – wybierając poszczególne osoby na stanowiska kierownicze, parlament może wpływać na m.in. dynamikę i kierunki rozwoju danej instytucji;
- funkcja kontrolna – w wielu państwach o ustroju republikańskim i trójpodziale władzy, parlament pełni funkcje kontrolne względem władzy wykonawczej (najczęściej rządu). Funkcja ta jest w Polsce realizowana np. poprzez uchwalanie wotum zaufania i nieufności dla rządu lub poszczególnego ministra.
Ważną funkcją parlamentu jest także reprezentacja obywateli, którzy dzięki swoim reprezentantom wybieranym w wyborach powszechnych mogą w sposób pośredni uczestniczyć w polityce.