Absolutorium budżetowe - definicja, znaczenie - WOS

Pojęciem absolutorium określa się decyzję odpowiedniego organu kolegialnego (istotnym z perspektywy ustrojowej przykładem jest parlament), która ma na celu wyrażenie pozytywnej oceny działalności organu wykonawczego (w przypadku parlamentu chodzi o rząd).

Absolutorium budżetowe - znaczenie 

Absolutorium jest mechanizmem w praktyce wykorzystywanym przez Sejm do realizacji jednego z konstytucyjnych zadań, jakim jest sprawowanie kontroli nad Radą Ministrów. Polega to na tym, iż posłowie głosują nad sprawozdaniem z danego roku budżetowego sporządzonym przez Radę Ministrów (Rada Ministrów ma obowiązek sporządzić takie sprawozdanie do 5 miesięcy po zakończeniu roku budżetowego). Warto zaznaczyć, że elementem sprawozdania z wykonania budżetu państwa jest zawsze również informacja o poziomie zadłużenia kraju.

Sejm podejmuje decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu sprawozdania (uprzednio kontaktując się z Najwyższą Izbą Kontroli) w ciągu 90 dni od przedłożenia sprawozdania. W przypadku braku uzyskania absolutorium przez rząd, konsekwencją jest konieczność podania się do dymisji.

Zapisy dot. absolutorium można znaleźć w art. 226. Konstytucji RP.

 

Polecamy również:

  • Wotum zaufania - definicja - WOS

    Wotum zaufania jest uchwałą parlamentu wyrażającą poparcie Sejmu dla polityki danego rządu, zaufanie i aprobatę wobec jego działań. Wotum zaufania jest metodą stosowaną w systemach parlamentarno-gabinetowych jako wyraz kontroli politycznej i odpowiedzialności rządu przed parlamentem. Więcej »

  • Wotum nieufności - definicja - WOS

    Wotum nieufności jest pewną metodą stosowaną w systemach parlamentarno-gabinetowych, będącą praktyczną realizacją politycznej odpowiedzialności rządu przed parlamentem. Wotum nieufności polega na tym, że posłowie mogą podjąć uchwałę, która wyraża brak zaufania wobec określonego ministra lub całego... Więcej »

  • Komisja śledcza - pojęcie, powołanie, przykłady

    Komisja śledcza jest pewną odmianą komisji działających w sejmie, która została powołana do zbadania danej sprawy. Warto zaznaczyć, że została ona wprowadzona do praktyki polskiej dopiero w 1999 r. Przepisy dotyczące komisji śledczych są zawarte w regulaminie Sejmu, w rozdziale 11a (przepisy od 136a do... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31