Pojęciem absolutorium określa się decyzję odpowiedniego organu kolegialnego (istotnym z perspektywy ustrojowej przykładem jest parlament), która ma na celu wyrażenie pozytywnej oceny działalności organu wykonawczego (w przypadku parlamentu chodzi o rząd).
Absolutorium budżetowe - znaczenie
Absolutorium jest mechanizmem w praktyce wykorzystywanym przez Sejm do realizacji jednego z konstytucyjnych zadań, jakim jest sprawowanie kontroli nad Radą Ministrów. Polega to na tym, iż posłowie głosują nad sprawozdaniem z danego roku budżetowego sporządzonym przez Radę Ministrów (Rada Ministrów ma obowiązek sporządzić takie sprawozdanie do 5 miesięcy po zakończeniu roku budżetowego). Warto zaznaczyć, że elementem sprawozdania z wykonania budżetu państwa jest zawsze również informacja o poziomie zadłużenia kraju.
Sejm podejmuje decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu sprawozdania (uprzednio kontaktując się z Najwyższą Izbą Kontroli) w ciągu 90 dni od przedłożenia sprawozdania. W przypadku braku uzyskania absolutorium przez rząd, konsekwencją jest konieczność podania się do dymisji.
Zapisy dot. absolutorium można znaleźć w art. 226. Konstytucji RP.