Wotum zaufania - definicja
Wotum zaufania jest uchwałą parlamentu wyrażającą poparcie Sejmu dla polityki danego rządu, zaufanie i aprobatę wobec jego działań. Wotum zaufania jest metodą stosowaną w systemach parlamentarno-gabinetowych jako wyraz kontroli politycznej i odpowiedzialności rządu przed parlamentem.
Wotum zaufania w polskim systemie politycznym jest warunkiem funkcjonowania nowego rządu – w przypadku powołania Prezesa Rady Ministrów zobowiązany jest on do zdobycia wotum zaufania dla swojego rządu i planowanej polityki. Wotum zaufania zdobywa się poprzez uzyskanie aprobaty Sejmu (bezwzględna większość głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów). Warto zaznaczyć, że w trakcie sprawowania władzy dany rząd może kilkukrotnie występować z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania, co ma na celu udowodnienie poparcia społecznego dla prowadzonych działań.
Warto zaznaczyć, iż jeśli nie dojdzie do uchwalenia wotum zaufania dla rządu, prezes rady ministrów podaje się do dymisji, a Sejm, który nie poparł danego gabinetu musi zaproponować (w terminie 14 dni) nowego kandydata na premiera.