Wotum nieufności - definicja
Wotum nieufności jest pewną metodą stosowaną w systemach parlamentarno-gabinetowych, będącą praktyczną realizacją politycznej odpowiedzialności rządu przed parlamentem. Wotum nieufności polega na tym, że posłowie mogą podjąć uchwałę, która wyraża brak zaufania wobec określonego ministra lub całego rządu. Skutkiem przyjęcia uchwały o wotum nieufności jest obowiązek głowy państwa (prezydenta) dotyczący dymisji danego ministra lub rządu.
Wotum nieufności uchwalane jest w Polsce większością ustawowej liczby posłów.
Jednym z rodzajów wotum nieufności stosowanym w niektórych krajach jest tzw. konstruktywne wotum nieufności. Polega ono na tym, że partia opozycyjna wnioskuje o wotum nieufności dla premiera, jednocześnie jednak proponując nową kandydaturę szefa rządu. Głosowanie nad wotum nieufności skutkuje wówczas z jednej strony odwołaniem dotychczasowego premiera, a z drugiej – zgody na powołanie jego następcy.
Warto wiedzieć, że konstruktywne wotum nieufności występuje w Polsce, także np. w Hiszpanii oraz Niemczech. Zgodnie z zapisami Konstytucji RP, wniosek o wotum nieufności może zgłosić grupa przynajmniej 46 posłów, jednocześnie wskazując nowego kandydata na premiera.