Komisja śledcza jest pewną odmianą komisji działających w sejmie, która została powołana do zbadania danej sprawy. Warto zaznaczyć, że została ona wprowadzona do praktyki polskiej dopiero w 1999 r. Przepisy dotyczące komisji śledczych są zawarte w regulaminie Sejmu, w rozdziale 11a (przepisy od 136a do 136i.). Istnieje także ustawa z dnia 21 stycznia 1999 o sejmowej komisji śledczej, która w szczegółowy sposób reguluje działania komisji.
Ważną informacją jest to, że prowadzenie danej sprawy przez inny organ władzy publicznej nie wywołuje konieczności zakończenia postępowania przed komisją – nie ma przeszkód by oba postepowania biegły równolegle.
Utworzenie komisji śledczej następuje na mocy uchwały, której projekt może wnieść Prezydium Sejmu lub grupa przynajmniej 46 posłów. Ważnym elementem projektu uchwały jest wskazanie celu jej działania. Na mocy uchwały powołuje się komisję której skład powinien dobrze odzwierciedlać skład Sejmu.
Celem działania komisji śledczych jest – jak wspomniano – wyjaśnienie danej sprawy. W związku z tym komisja może powoływać świadków, którzy mają obowiązek złożenia zeznania. W przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień i dokumentów od np. organów władzy