Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Skład Sejmu i Senatu - posłowie i senatorowie - ilość, funkcje, kandydaci

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sejm i Senat to dwie izby parlamentu, który pełni funkcje ustawodawcze. W skład tych izb wchodzą reprezentanci narodu – najwyższego suwerena władzy, wybierani w wyborach powszechnych, bezpośrednich i równych w głosowaniu tajnym. O Sejmie i Senacie mówi Rozdział IV Konstytucji RP pt. „Sejm i Senat”.

Kadencja zarówno posłów, jak i senatorów trwa cztery lata. Rozpoczyna się ona w momencie zebrania Sejmu na pierwsze posiedzenie, a kończy – w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu kolejnej kadencji.

Skład Sejmu i Senatu - posłowie i senatorowie - ilość

Zgodnie z Konstytucją RP w skład Sejmu wchodzi 460 posłów, którzy wybierani są w wyborach proporcjonalnych, natomiast w skład Senatu wchodzi 100 senatorów.

Warto wiedzieć, iż nie można jednocześnie pełnić funkcji posła i senatora, ponieważ panuje tutaj tzw. niepołączalność stanowisk. Oprócz tego nie można łączyć funkcji posła lub senatora z takimi funkcjami, jak: Prezes Narodowego Banku Polskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich, czy też ambasador (o innych funkcjach mówi także art. 103 Konstytucji RP).

W przypadku wyboru do Sejmu lub Senatu poseł lub senator nie są związani instrukcjami wyborców – mogą działać i głosować zgodnie

Polecamy również:

 • Parlament polski - historia, kompetencje, opis

  Parlament Rzeczpospolitej Polski jest naczelnym organem ustawodawczym co determinuje jego kluczową rolę w polskim ustroju politycznym. Co więcej, do kompetencji Sejmu należy sprawowanie kontroli nad elementami władzy wykonawczej – Radą Ministrów. Więcej »

 • Wybory parlamentarne w Polsce - zasady, co ile lat

  Wybory parlamentarne są wyborami, w trakcie których obywatele wybierają swoich przedstawicieli, którzy będą ich następnie reprezentować w organie władzy ustawodawczej – parlamencie przez okres nazywany kadencją (w Polsce wynosi on 4 lata). Więcej »

 • Funkcje parlamentu w Polsce - WOS

  Parlament w wielu krajach pełni podstawową funkcje ustawodawcy, która polega na uchwalaniu aktów prawnych, jednak możemy również wyróżnić także inne jego funkcje, o istotnym znaczeniu dla ustroju danego państwa i jego sprawnego funkcjonowania. Więcej »

 • Proces legislacyjny w Polsce - przebieg - WOS

  Proces legislacyjny można zdefiniować jako całość czynności, jakie są wykonywane w celu uchwalenia ustawy. Dotyczy to zarówno czynności wykonywanych w Sejmie i Senacie, jak i poza siedzibą parlamentu. Więcej »

 • Funkcjonowanie i organizacja parlamentu

  Dla sprawności działania w obu izbach parlamentu (Sejmie i Senacie) wyróżnia się organy kierownicze: Marszałek Sejmu oraz Marszałek Senatu (wraz z wicemarszałkami), Prezydium Sejmu oraz Prezydium Senatu, Konwent Seniorów (organ sejmowy, którego zadaniem jest zapewnienie współdziałania... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =