Władza wykonawcza w Polsce - WOS

Zgodnie z art. 10 Konstytucji RP ustrój w Polce opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, wykonawczej (egzekutywie) i sądowniczej.

Władza wykonawcza należy do Prezydenta RP oraz Rady Ministrów z jej Prezesem, co sprawia, że w Polsce obserwujemy system mieszany. Z jednej strony występuje tutaj silna pozycja Prezydenta RP, który wybierany jest w sposób bezpośredni przez naród w wyborach powszechnych (mimo, takiego sposobu wyboru Prezydent ma jednak dość ograniczone uprawnienia), z drugiej strony natomiast wewnętrzną polityką kraju kieruje rząd (tzn. Rada Ministrów).

Należy podkreślić, że Rada Ministrów odpowiada za swoje działania przed parlamentem (udziela on rządowi tzw. votum zaufania bądź nieufności) – co jest jednym z mechanizmów wzajemnej równowagi i kontroli poszczególnych władz. Warto wiedzieć bowiem, że wprowadzony w ustrojach państw demokratycznych trójpodział władzy ma na celu jej ochronę przed możliwymi przekształceniami w kierunkach negatywnych dla obywateli.

Władza wykonawcza polega na realizowaniu zadań Państwa, zarządzaniu bieżącymi sprawami państwa (prowadzenie polityki wewnętrznej oraz zagranicznej), wprowadzaniu w życie obowiązków i praw obywateli.

W celu realizacji swoich zadań władza wykonawcza ma prawo wydawania aktów prawnych – decyzji i rozporządzeń.

Polecamy również:

  • Prezydent RP - charakterystyka, informacje - WOS

    Regulacje dot. urzędu Prezydenta RP zawarte są w rozdziale V Konstytucji RP. Zgodnie z Konstytucją Prezydent jest najwyższym przedstawicielem i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Do jego zadań należy czuwanie nad przestrzeganiem Konstytucji, a także ochrona suwerenności i bezpieczeństwa kraju, i niepodzielności... Więcej »

  • Rada Ministrów RP jako organ władzy wykonawczej - WOS

    Zgodnie z art. 10 Konstytucji RP Rada Ministrów (lub krócej – rząd) jest jednym z organów (drugim jest Prezydent RP), który sprawuje w państwie władzę wykonawczą. W Konstytucji RP bardziej szczegółowe zapisy można znaleźć w rozdziale VI zatytułowanym „Rada... Więcej »

  • Administracja rządowa - definicja, organy, zadania (charakterystyka)

    Pod pojęciem administracji rządowej rozumie się zespół organów pełniących funkcje administracyjne, które są kierowane przez Radę Ministrów (art. 146 pkt 3 Konstytucji RP – Rada Ministrów kieruje administracją rządową). Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
VAX
2018-11-07 16:46:56
NO TAK SREDNIO BYM POWIEDZIAL
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33