Administracja rządowa - definicja
Pod pojęciem administracji rządowej rozumie się zespół organów pełniących funkcje administracyjne, które są kierowane przez Radę Ministrów (art. 146 pkt 3 Konstytucji RP – Rada Ministrów kieruje administracją rządową).
Wyróżnia się dwa poziomy (stopnie) administracji rządowej. Pierwszy z nich to szczebel centralny, w którego skład wchodzi Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów i poszczególni ministrowie. Warto podkreślić, że w skład centralnej administracji rządowej wchodzi tzw. administracja niezespolona.
Drugim poziomem administracji rządowej jest poziom wojewódzki (szczegółowo poziom ten opisany jest w ustawie z 23 stycznia 2009 o wojewodzie i administracji rządowej w województwie) – przedstawicielem administracji rządowej jest wojewoda (urząd wojewódzki). W ramach administracji rządowej terenowej (czyli poziomu wojewódzkiego) wchodzi także administracja tzw. zespolona.
Do administracji niezespolonej należą m.in. szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowi komendanci uzupełnień, dyrektorzy izb celnych i naczelnicy urzędów celnych, dyrektorzy urzędów morskich, dyrektorzy urzędów statystycznych, dyrektorzy urzędów żeglugi śródlądowej, dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych i dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego, graniczni i powiatowi lekarze weterynarii, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska.