Prezydent RP - charakterystyka, informacje - WOS

Prezydent RP - charakterystyka, informacje

Regulacje dot. Prezydenta RP zawarte są w rozdziale V Konstytucji RP. Zgodnie z Konstytucją Prezydent jest najwyższym przedstawicielem i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Do jego zadań należy czuwanie nad przestrzeganiem Konstytucji, a także ochrona suwerenności i bezpieczeństwa kraju, i niepodzielności oraz nienaruszalności jego terytorium.

W polskim systemie politycznym Prezydent RP ma dość silną pozycję, która wynika z faktu, iż jest on wybierany w bezpośrednich  i powszechnych wyborach przez naród, czyli najwyższego suwerena. Należy jednak podkreślić, że mimo takiego sposobu wyboru Prezydenta, jednocześnie ma on dość ograniczony zakres kompetencji , między innymi związanych z reprezentacją kraju w stosunkach zagranicznych

Prezydent RP jest wybierany na pięcioletnią kadencją z możliwością jednej reelekcji.

Prawo wyborcze bierne na stanowisko Prezydenta ma obywatel Polski posiadający pełnię czynnych praw wyborczych, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 35 lat. Poszczególnych kandydatów na Prezydenta RP może zgłosić grupa przynajmniej 100 000 obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu.

W przypadku, gdy Prezydent czasowo nie może sprawować urzędu, zastępuje go Marszałek Sejmu.

Prezydentem Polski od roku 2015 jest Andrzej Duda.

Polecamy również:

  • Wybory prezydenckie, kadencja, odwołanie prezydenta - WOS

    Zgodnie z zapisami Konstytucji RP (art. 127) Prezydent RP wybierany jest przez naród w wyborach bezpośrednich, równych, powszechnych, a głosowanie jest tajne. W Polsce w wyborach prezydenckich obowiązuje system większości bezwzględnej - jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie... Więcej »

  • Uprawnienia i zadania Prezydenta RP - WOS

    Prezydent pełni istotną rolę w systemie politycznym Polski, mimo faktu, iż to Rada Ministrów spełnia większość zadań władzy wykonawczej. Uprawnienia Prezydenta można podzielić na tzw. uprawnienia zwykłe - wymagające tzw. kontrasygnaty, czyli podpisu premiera, który tym samym przejmuje polityczną... Więcej »

  • Funkcje Prezydenta RP

    W polskim systemie politycznym Prezydent RP jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej (Konstytucja RP, art. 126), który stoi na straży przestrzegania zapisów konstytucji – ten opis roli Prezydenta, jak również sposób jego... Więcej »

  • Prezydenci Polski - III RP - chronologicznie

    Od 1989 r. urząd Prezydenta RP sprawowało 5 osób (+2 osoby jako Marszałkowie Sejmu po śmiercji Prezydenta L.Kaczyńskiego w 2010). Więcej »

  • Kontrasygnata - definicja, istota zasady - WOS

    Pojęcie kontrasygnaty pochodzi z łaciny – contra oznacza przeciw, natomiast signo – podpisywać. Termin ten oznacza podpisanie aktu prawnego przez dodatkową osobę, w celu potwierdzenia jej ważności. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07