Prezydent RP - charakterystyka, informacje
Regulacje dot. Prezydenta RP zawarte są w rozdziale V Konstytucji RP. Zgodnie z Konstytucją Prezydent jest najwyższym przedstawicielem i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Do jego zadań należy czuwanie nad przestrzeganiem Konstytucji, a także ochrona suwerenności i bezpieczeństwa kraju, i niepodzielności oraz nienaruszalności jego terytorium.
W polskim systemie politycznym Prezydent RP ma dość silną pozycję, która wynika z faktu, iż jest on wybierany w bezpośrednich i powszechnych wyborach przez naród, czyli najwyższego suwerena. Należy jednak podkreślić, że mimo takiego sposobu wyboru Prezydenta, jednocześnie ma on dość ograniczony zakres kompetencji , między innymi związanych z reprezentacją kraju w stosunkach zagranicznych
Prezydent RP jest wybierany na pięcioletnią kadencją z możliwością jednej reelekcji.
Prawo wyborcze bierne na stanowisko Prezydenta ma obywatel Polski posiadający pełnię czynnych praw wyborczych, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 35 lat. Poszczególnych kandydatów na Prezydenta RP może zgłosić grupa przynajmniej 100 000 obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu.
W przypadku, gdy Prezydent czasowo nie może sprawować urzędu, zastępuje go Marszałek Sejmu.
Prezydentem Polski od roku 2015 jest Andrzej Duda.