Uprawnienia i zadania Prezydenta RP - WOS

Prezydent pełni istotną rolę w systemie politycznym Polski, mimo faktu, iż to Rada Ministrów spełnia większość zadań władzy wykonawczej. Uprawnienia Prezydenta można podzielić na tzw. uprawnienia zwykłe - wymagające tzw. kontrasygnaty, czyli podpisu premiera, który tym samym przejmuje polityczną odpowiedzialność za dany akt, a także prerogatywy (są one wymienione w art. 144 ust 3 Konstytucji RP), nie wymagające zgody prezesa rady ministrów. Prerogatywy dotyczą tradycyjnych uprawnień prezydenta (np. prawa łaski), a także powoływania najwyższych urzędników państwowych.

Uprawnienia Prezydenta RP

w stosunkach zewnętrznych:
- ratyfikacja i wypowiadanie umów międzynarodowych (po ratyfikacji i wypowiedzeniu Prezydent zawiadamia obie izby parlamentu; Prezydent może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności danej umowy z Konstytucją),
- mianowanie oraz odwoływania ambasadorów i konsuli,
- przyjmowanie listów uwierzytelniających i odwołujących akredytowanych przy nim przedstawicieli dyplomatycznych z innych krajów i organizacji,
- reprezentowanie państwa w stosunkach zagranicznych.

Inne uprawnienia Prezydenta:
- zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi (w czasie pokoju – za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej),
- powoływanie rządu,
- możliwość zwrócenia się z orędziem do parlamentu (łącznie lub osobno obu izb),
- możliwość zwoływania obrad tzw. Rady Gabinetowej, czyli obrad Rady Ministrów pod przewodnictwem Prezydenta RP,
- możliwość wydawania rozporządzeń i zarządzeń,
- prawo inicjatywy ustawodawczej,
- zwoływanie Rady Gabinetowej
- tradycyjne uprawnienia - nadawanie obywatelstwa polskiego, prawo łaski, nadawanie orderów i odznaczeń, nadawanie tytułów profesorskich.

Prezydent posiada także wiele kompetencji związanych z powoływaniem na różne stanowiska, zarządzaniem wyborów itp. Są to m.in.: uprawnienie zarządzania referendum ogólnokrajowego, zwoływanie pierwszego posiedzenia nowo wybranych Sejmu i Senatu, powoływanie sędziów (w tym m.in. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego).

 

Polecamy również:

  • Wybory prezydenckie, kadencja, odwołanie prezydenta - WOS

    Zgodnie z zapisami Konstytucji RP (art. 127) Prezydent RP wybierany jest przez naród w wyborach bezpośrednich, równych, powszechnych, a głosowanie jest tajne. W Polsce w wyborach prezydenckich obowiązuje system większości bezwzględnej - jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie... Więcej »

  • Funkcje Prezydenta RP

    W polskim systemie politycznym Prezydent RP jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej (Konstytucja RP, art. 126), który stoi na straży przestrzegania zapisów konstytucji – ten opis roli Prezydenta, jak również sposób jego... Więcej »

  • Prezydenci Polski - III RP - chronologicznie

    Od 1989 r. urząd Prezydenta RP sprawowało 5 osób (+2 osoby jako Marszałkowie Sejmu po śmiercji Prezydenta L.Kaczyńskiego w 2010). Więcej »

  • Kontrasygnata - definicja, istota zasady - WOS

    Pojęcie kontrasygnaty pochodzi z łaciny – contra oznacza przeciw, natomiast signo – podpisywać. Termin ten oznacza podpisanie aktu prawnego przez dodatkową osobę, w celu potwierdzenia jej ważności. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46