Wybory prezydenckie, kadencja, odwołanie prezydenta - WOS

Zgodnie z zapisami Konstytucji RP (art. 127) Prezydent RP wybierany jest przez naród w wyborach bezpośrednich, równych, powszechnych, a głosowanie jest tajne. W Polsce w wyborach prezydenckich obowiązuje system większości bezwzględnej - jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska jednak tej większości, organizuje się drugą turę wyborów, do której przechodzą dwaj kandydaci, którzy uzyskali w I turze największą ilość głosów. Druga tura wyborów odbywa się w odstępie 2 tygodni od pierwszej tury – wynika to z konieczności czasu na przeprowadzenie kampanii wyborczej. Zwycięzcą II tury jest kandydat, który uzyskał większą ilość głosów.

Wybory prezydenckie są zarządzane przez Marszałka Sejmu (art. 128 Konstytucji RP) w terminie od 100 do 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta.

Ważność wyborów prezydenckich jest stwierdzana przez Sąd Najwyższy.

Kadencja Prezydenta

Kadencja Prezydenta RP trwa pięć lat (istnieje możliwość jednej reelekcji). Rozpoczyna się ona w dniu objęcia przez Prezydenta urzędu, który w tym dniu składa przysięgę określonej treści wobec Zgromadzenia Narodowego (art. 130 Konstytucji RP).

W przypadku gdy Prezydent RP nie może czasowo sprawować urzędu (także w przypadku śmierci Prezydenta), zastępuje go Marszałek Sejmu. Jeśli jednak Marszałek Sejmu nie może zastępować Prezydenta, robi to Marszałek Senatu.

Odwołanie Prezydenta

Prezydent RP nie może zostać odwołany w sposób bezpośredni.

Prezydent za naruszenie Konstytucji bądź ustawy może być pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunał Stanu (art. 145.). Następuje to w drodze uchwały Zgromadzenia Narodowego, która podejmowana jest większością 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia. Uchwała jest podejmowana na wniosek przynajmniej 140 członków Zgromadzenia.

W momencie, gdy Prezydent RP zostanie postawiony w stan oskarżenia, sprawowanie urzędu zostaje zawieszone.

Polecamy również:

  • Wybory prezydenckie 1990 - kandydaci, wyniki, frekwencja

    Wybory prezydenckie z roku 1990 miały charakter przełomowy, ponieważ były one pierwszymi wolnymi wyborami od czasów II wojny światowej. Co więcej, były to także pierwsze wybory w historii Polski, w których doszło do wyboru Prezydenta RP w sposób bezpośredni – dotychczas wyboru Prezydenta... Więcej »

  • Wybory prezydenckie 1995 - kandydaci, wyniki, frekwencja

    W wyborach prezydenckich w roku 1995 udział wzięło 13 kandydatów. Byli to: Leszek Bubel, Tadeusz Koźluk, Jan Pietrzak, Andrzej Lepper, Kazimierz Piotrowicz, Janusz Korwin-Mikke, Hanna Gronkiewiz-Waltz, Tadeusz Zieliński, Waldemar Pawlak, Jan Olszewski, Jacek Kuroń, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa.... Więcej »

  • Wybory prezydenckie 2000 - wyniki, frekwencja, kandydaci

    Wybory prezydenckie w 2000 r. były pierwszymi wyborami prezydenckimi, które rozstrzygnęły się w pierwszej turze głosowania, ponieważ urzędujący Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski otrzymał 53,90% głosów, czyli wymaganą większość bezwzględną. Więcej »

  • Wybory prezydenckie 2005 - programy kandydatów, kandydaci, wyniki

    W wyborach prezydenckich w 2005 r. na urząd Prezydenta RP kandydowało 12 osób. Byli to: Adam Słomka, Jan Pyszko, Stanisław Tymiński, Leszek Bubel, Liwiusz Ilasz, Henryka Bochniarz, Janusz Korwin-Mikke, Jarosław Kalinowski, Marek Borowski, Andrzej Lepper, Donald Tusk oraz Lech Kaczyński. Więcej »

  • Wybory prezydenckie 2010 - kandydaci, frekwencja, wyniki

    Wybory prezydenckie w 2010 r. odbyły się w niezwykłej atmosferze – choć były planowane na jesień, ze względu na śmierć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej w dniu 10 kwietnia 2010 r. zostały one przyspieszone. Pierwsza tura wyborów odbyła się w dniu 20 czerwca, natomiast druga... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33